Netopýři ztrácejí své úkryty
V rámci mezinárodního roku biodiverzity byl jako druh měsíce vybrán netopýr pestrý. Ne náhodou připadl právě na září. V Praze se totiž ve dnech 20. – 22. září 2010 konalo 6. zasedání Dohody EUROBATS, která se týká ochrany netopýrů. Východiska této dohody nám přiblížila doktorka Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů.
Jedná se o zasedání smluvních států, které podepsaly tuto dohodu. Ta dohoda vznikla v roce 1991, tehdy se evropské státy shodly na tom, že populace netopýrů jsou velmi ohroženy, že je nutné něco dělat pro jejich ochranu a že je nutné na tom spolupracovat. Řada netopýrů migruje na různě dlouhé vzdálenosti a je potřeba, aby evropské státy spolupracovaly, a ochrana tak byla efektivní a měla smysl.
Jaké jsou hlavní vlivy, které ohrožují netopýry?
Příčin ohrožení netopýrů je několik. Jednak je to samozřejmě změna jejich přirozeného prostředí, ke kterému dochází v souvislosti s lidskou činností. Potom to bylo, zejména v minulosti, používání pesticidů v zemědělství a lesnictví, které způsobovaly u netopýrů hromadné otravy. V současnosti tím hlavním nebezpečím, které jim hrozí, je především ztráta úkrytů. Netopýři jsou často vázáni i na úkryty v lidských obydlích, takže různými rekonstrukcemi domů, ale i třeba tím, že lidé v domě netopýry nechtějí, dochází ke ztrátě jejich úkrytů a tento problém je potřeba v současnosti řešit.
V rámci mezinárodního roku biodiverzity byl pro měsíc září vybrán druh netopýr pestrý. Proč právě tento druh? Můžete ho přiblížit?
Netopýr pestrý je právě typickým příkladem štěrbinového druhu netopýra, který často používá úkryty v lidských stavbách. Jak se ukazuje na výzkumu z posledních deseti let, je to netopýr, který se naučil využívat úkryty i v panelových domech. V těchto úkrytech se vyskytuje celá řada druhů, bylo jich zjištěno celkem 8. V současnosti, kdy dochází k rozsáhlému zateplování a rekonstrukcím paneláků, jsou ohroženi i tito netopýři. Netopýr pestrý by měl být takovým vlajkovým druhem, který bude tuto problematiku prezentovat. Chceme ukázat, jak provádět rekonstrukce domů šetrně, tak aby nedocházelo k masovým úhynům netopýrů, jako se tomu dělo dosud.
Jak vypadají takové šetrné rekonstrukce?
Těch způsobuje několik. Často se netopýři vyskytují v dutinách za větracími otvory do podstřeší, tam je potom velice snadná pomoc - je-li ten dům zateplen, nechat i po zateplení průchozí větrací průduchy, kterými se netopýři mohou do svých úkrytů dostávat. Pokud se netopýři vyskytují třeba ve spárách mezi panely, zase existuje řešení. Používají se takové speciální průlezné netopýří budky, které jsou designovány tak, aby šly instalovat přímo do toho zateplení. Pomocí nich mohou zvířata dál pronikat do původního úkrytu, anebo se jim pomocí budky vytvoří úkryt náhradní.
Jak to vypadá v praxi? Jsou způsoby, které chrání netopýří úkryty, rozšířené?
U klasických budov jsou ty postupy známy a jsou u nás aplikovány již mnoho let, co se týče panelových domů, je to poměrně nová věc, v podstatě až od nového roku se u nás na tento problém začalo více upozorňovat a s metodami se teprve začíná. Naštěstí díky projektu, který se na to soustředil, se povedlo, že v řadě měst jsou ty budky již používány a jsou třeba již běžnou součástí stavebních rozhodnutí apod. Ale pořád je to ještě málo, bylo by potřeba, aby se ta informace dostala k více lidem a aby se to aplikovalo plošněji.
Vraťme se k netopýru pestrému. Jedná se o tažný druh. Jaká nebezpečí mu hrozí při jeho přeletech?
Největším je nebezpečím je opět ztráta úkrytů. Když se tito netopýři například rozmnožují v severním Německu a létají zimovat k nám, může se stát, že kvůli zateplovacím pracím je v úkrytu uzavřeno třeba několik set zvířat. Mohou také ztratit úkryty na své cestě. Kromě toho jim během cesty hrozí další nebezpečí – přirození nepřátelé nebo i dlouhodobě nepříznivé počasí, kdy netopýr nemá šanci si nalovit dost potravy, aby měl energii na zimu. Jsou to třeba i větrné elektrárny, nebo některé frekventované silnice, které stojí netopýrům v cestě.
Pokud se naši posluchači chtějí dozvědět více o konferenci EUROBATS nebo vůbec o životě netopýrů, co byste jim aktuálně doporučila?
Doporučila bych jim naše webové stránky www.ceson.org, kde najdou veškeré informace o problematice výzkumu a ochrany netopýrů. I o tom, jak postupovat, když plánujete například zateplování svého domu a nejste si jisti, zda se tam netopýři nevyskytují . A potom v souvislosti se zasedáním EUROBATS vznikl dokumentární film režiséra Jana Hoška, který se jmenuje „Netopýři ve tmě“ a který přibližuje velice zajímavou formou život netopýrů a některá jeho tajemná zákoutí. Lze se v něm například také dozvědět, jak se netopýři zkoumají, jaké jsou k výzkumu používány metody.