Narození gorilího mláděte v moskevské zoo

25. květen 2009

Před měsícem jsem se dozvěděla, že se v moskevské zoo narodilo gorilí mládě. Nemohla jsem ho v rámci své cesty do Ruska nenavštívit. Tady je jeho příběh.

V moskevské zoo je v současné době skupina goril, která se skládá z jednoho stříbrohřbetého samce gorily nížinné západní, dvou dospělých samic a čerstvě narozeného samečka. Jako v případě pražské Moji, i v Moskvě dlouho čekali na zázrak a věnovali spoustu úsilí tomu, aby se dočkali gorilího miminka. Gorily jsou v této zoo soustavně chovány od roku 1960. Přes veškerou snahu zoologů a ošetřovatelů se rozmnožování stavu nikdy nepodařilo. Mluvila jsem se zooložkou Varvarou Mešik, která je vedoucí sekce primátů v moskevské zoo. Vyprávěla mi, jak byla zoufalá, když musela pohřbívat staré samce, přidělené koordinátorem chovu do této zoo. Vždy se s nimi loučila jako se členy své rodiny.

Až konečně v rámci Evropského záchovného programu goril nížinných bylo rozhodnuto, že do Moskvy přijde mladý pár zvířat. Samice přišla do zoo v srpnu 2006 z německé Zoo Krefeld, osmiletý samec přicestoval do Moskvy 12. června 2006 ze švýcarské Zoo Basilej.
Samice gorily nížinné Maria s mládětem

Gorilí mládě se v Zoo Moskva narodilo přímo před očima návštěvníků ve 2 hodiny odpoledne. Stalo se tak 3. dubna 2009. Samice Maria se chovala velice klidně. Porod proběhl bez komplikaci, v přítomnosti ostatních členů skupiny. Samice očistila mládě a vzorně se o něj začala starat. Taková událost okamžitě vyvolala obrovský zájem návštěvníků zoo, kteří začali mládě zběsile fotografovat i s bleskem. To způsobilo u samce velkou nervozitu, a proto ošetřovatelé celou skupinu nechali pár dní mimo návštěvnické prostory. Mládě zatím ještě nemá vybrané jméno.

Na návštěvě v Zoo Moskva. Marina Vančatová se zooložkou Varvarou Mešik (vpravo), vedoucí sekce primátů.
autor: Marina Vančatová
Spustit audio
Projekt Odhalení