Narození gorilích dvojčat v Ugandě

8. duben 2009

V ugandském národním parku Bwindi byla 2. listopadu 2008 byla poprvé pozorována nová dvojčata goril horských. Jejich matka, samice Kweitonda, patří do skupiny Nkuringo.

Jsou to již druhá dvojčata narozená v této skupině a zároveň druhá dvojčata gorily horské narozená v Ugandě. Věk Kweitondy se odhaduje na 15 až 20 let. Poprvé zde porod dvojčat zaznamenali v průběhu vánočních svátků v roce 2004. Skupina Nkuringo je navštěvována turisty poměrně často, patří ke skupinám, které jsou zvyklé na přítomnost lidí. Tato skupina je zpřístupněná pro turisty od roku 2004 a je jednou ze čtyř habituovaných skupin goril v národním parku Bwindi. Otcem dvojčat je pravděpodobně samec Safari, který se stal vůdcem tlupy v dubnu 2008. Jedno z narozených dvojčat je sameček, pohlaví druhého mláděte se musí ještě potvrdit. Veterináři doufají, že obě mláďata přežijí, nebezpečí na ně číhá zvlášť v období dešťů od března do května.

I když narození dvojčat není úplnou vzácností, podobných zaznamenaných případů není mnoho. Dvojčata gorily horské se narodila například ve Rwandě, a to 20. května 2004. Jmenují se Byishimo (štěstí) a Impano (dárek), jsou to oba samečkové. Jejich matka je samice Nyabyitondere z rodiny Sysa v národním parku Volcanoes. První zaznamenaná dvojčata, narozená v roce 1986, zahynula v průběhu prvních devíti dnů po narození. Jedno mládě z dvojčat narozených v roce 1991 uhynulo v průběhu jednoho měsíce po narození. Druhé z dvojčat se dožilo dospělosti, ale v roce 2002 pak bylo zabito pytlákem při pokusu gorilí mládě chytit. Proto jsou dnes už skoro pětiletá dvojčata symbolem přežití goril horských ve Rwandě.

Dvojčata se u lidoopů rodí obecně zhruba stejně často jako u lidí. Ovšem protože je lidoopů v zoologických zahradách relativně málo, budí narození dvojčat, ať už goril nebo šimpanzů, velkou pozornost a jsou pro danou zoo vždy velkou událostí. I v České republice se v roce 1996 narodila dvojčata šimpanzů - a to šimpanzice Vanilka a Majoránka v liberecké zoo. Ve stejném roce se také narodila šimpanzí dvojčata v Sunset Zoo v americkém Kansasu a také v přírodních podmínkách v rezervaci Gombe v Tanzánii.

Šimpanzí dvojčata Vanilka a Majoránka v liberecké zoo

V lidské populaci je ovšem v posledních letech počet dvojčat značně vyšší než v minulosti, jako jedna z příčin se uvádí i rostoucí věk rodiček. Hlavní příčinou ale jsou úspěchy medicíny v oblasti asistované reprodukce, kdy se ženám podstupujícím umělé oplodnění zavádí často více než jedno oplodněné vajíčko. I když jsou afričtí lidoopi geneticky velmi blízcí člověku, vznik dvojčat nemusí být ovlivňován stejnými faktory jako u člověka. Nicméně vyšší stáří samice afrických lidoopů může také být jednou z příčin, proč se narodí dvojčata.

autor: Marina Vančatová
Spustit audio