Náboženská témata na konferenci Forum 2000

16. říjen 2010

Náboženství nekončí za dveřmi sakrálních budov, nachází v centru každodenního dění, ať se nám to líbí nebo ne“. To jsou slova rabína Michaela Melchiora, která zazněla na letošním Fóru 2000. Náboženským otázkám se věnovalo více než v letech minulých. Významní politici, myslitelé, podnikatelé i náboženští představitelé diskutovali na pražské konferenci o problémech současného světa. Heslo letošního, v pořadí už 14. setkání, bylo „Svět, ve kterém chceme žít.“

Přestože v mnoha zemích pokračuje sekularizace, náboženské otázky se stále více objevují ve veřejných debatách. Fórum 2000 se náboženství věnuje od samého počátku. V minulých ročnících býval zpravidla jeden panel vyhrazen mezináboženskému dialogu, letos bylo panelových diskusí dokonce pět, což je podle profesora Tomáše Halíka zřetelný důkaz toho, že se mění role náboženství ve společnosti.

Tomáš Halík: „To, že problematice náboženství bylo tentokrát věnováno nejvíc panelů, je naprosto zřejmým důkazem toho, že se jednak mění světová náboženská scéna, mluví se o návratu náboženství do veřejného života, o oživení náboženství v globálním měřítku a také ty souvislosti mezi náboženstvím a politikou jsou předmětem zamýšlení mnoha lidí právě třeba z oblasti světové politiky. Jeden panel byl věnován náboženství a zahraniční politice, kterého se zúčastnil například člen francouzské vlády, který je speciálním expertem na otázky náboženství.“

Velmi zajímavý panel tvořili lidé, kteří ve jménu náboženství, ať už to je křesťanství nebo islám, bojují za lidská práva. Zúčastnil se ho jeden z kubánských disidentů a také íránská právnička, nositelka Nobelovy ceny za obhajobu lidských práv Shirin Ebadiová.

Forum 2000 - Uskutečnilo se už počtrnácté.

Tomáš Halík: „Právě tato nositelka Nobelovy ceny tam zmínila jednu myšlenku, která padla ještě vícekrát, že ti, kteří straší islámem, islámským nebezpečím, přibýváním muslimů v Evropě, vlastně neberou v úvahu to, že tito muslimové jsou v Evropě už desítky let, jenže se jim desítky let říkalo Alžířané, Turci, Maročané, ale teď po 11. září 2001 všichni hovoří o muslimech, takže je třeba trošku oddělit tu etnicitu a náboženství.“

Letošní Forum 2000 ukázalo, že na jedné straně sice náboženství v sobě mají jistý nebezpečný potenciál, který se pak může projevit například nábožensky zdůvodňovaným terorismem, na druhé straně v sobě mají mimořádně pozitivní energii, kdy nábožensky inspirovaní lidé se velmi významně angažují pro zachování lidských práv a obnovu demokracie.

Spustit audio

Více z pořadu