Může to škodit?

29. květen 2007

Následující problém jistě nezajímá jen tazatelku, na jejíž dotaz jsme narazili na diskusním fóru Odhalení. A protože následovala fundovaná odpověď bývalého pracovníka pražské zoo, uvádíme i tu. (Dotaz i odpověď jsme redakčně upravili.)

"Zajímalo by mě, jestli nemůže gorily psychicky poškodit chování některých jejich takémilovníků. O víkendu jsme tam viděli nějakou ženu, která sváděla Richarda a pak měla snahu líbat se s ním přes sklo. Tak si říkám, jestli to gorily nemůže nějak poznamenat v jejich sexuálním životě." justiciero

Odpovídá Jiří Bukovský: Pokusím se odpovědět na položené otázky. Stačí sledovat Odhalení a chování Shindy či Kamby před pářením. Obě se před Richardem procházejí vyzývavě, což v překladu do "gorilštiny" znamená lehce topornou chůzi, natáčení se zadkem a poměrně nebojácně dlouhé přímé pohledy. Tedy nic ve stylu vypínání hrudníku (či bušení do něj), podivných kroutivých pohybů pánve a celého těla (známé z lidských striptýzů), ba dokonce ani vyzývavého špulení rtů atd.

Rty u goril jako druhotný sexuální znak nehrají téměř žádnou roli. Tuto roli dostaly až u člověka. Všimněte si ostrého barevného přechodu černé barvy vnější strany a růžové barvy vnitřní strany pysků gorily. A stejně je na tom orangutan, šimpanz i další primáti. Pouze u člověka se pysky mírně ohrnuly směrem ven a v podobě masitých červených rtů tvoří výrazný znak tváře.

Rovněž prsa se samicím goril jen mírně zvětšují v období kojení, jinak podle jejich velikosti nerozeznáte samce od samice. Naopak mužské pohlavní orgány jsou oproti gorilím výrazně větší a posunuté dopředu. Podle většiny vědců jsou toto vše druhotné pohlavní znaky, které se vytvořily spolu se vzpřímenou chůzí.

Co z toho vyplývá? Pokud jste opravdu viděla z vašeho pohledu vyzývavé chování nějaké dámy v zoo, pak věřte, že na Richarda to rozhodně nepůsobilo, naopak by za jistých okolností mohlo vyprovokovat jeho agresivitu (přímé pohledy, bušení do prsou, případně mávání odhazovanými svršky atd.). A už rozhodně to nemohlo vzbudit žárlivost u samic.

Chování některých lidí v pavilonu skutečně nesvědčí o jejich vysoké inteligenci, ale s tím se nedá nic dělat. Pravdou je, že představy o gorilích schopnostech, projevech a reakcích mívají zkreslené a jsou vesměs zklamáni, že "ty opice" nereagují podle jejich představ.

Většinou proto, že je lidé za sklem po těch letech nezajímají, berou jako součást pavilonu, něco jako pohyblivou zeď, jindy proto, že jejich projevům zkrátka nerozumí.

autor: Martin Smrček
Spustit audio
Projekt Odhalení