Muslimové na celém světě slaví svůj nejvýznamnější svátek

28. říjen 2012

Největší audioportál na českém internetu

Korban | Foto: eQurban

Muslimové slaví Íd al-adhá

Íd al-adhá, neboli velký svátek, takové jméno dostal nejslavnostnější okamžik roku muslimského kalendáře. Říká se mu též Korbán, oběť, což je název, který tak trochu vysvětluje, o co vlastně jde ve svátku, kterým končí posvátná pouť do Mekky. Smysl svátku a jeho souvislost s jedním biblickým příběhem si teď přibližíme.

Příběh o obětování se však nachází i v Koránu, kde ovšem Ibrahim obětuje svého syna Ismaíla, kterého Bible zná jen jako Izmaela či Išmaela, staršího, a ne tak důležitého potomka Abrahamova.

Abraham připravuje k oběti svého syna Izmaele. Vyprávění o prorocích (qisás al-anbijá). Ishaq ibn Ibrahim al-Nishapuri. Qazwin (?), Írán

Rozdíl je i v tom, že zatímco biblický Izák je malý chlapec, který netuší, co se jeho otec chystá udělat, koránský Ismaíl je už velký a svého otce ve svém obětování dokonce podporuje. Tím se osvědčuje jako opravdový věřící, který plně podřizuje svou vůli Bohu, i když ho to má stát život.

Oba příběhy, jak ten o Abrahamovi a Izákovi, tak i ten o Ibrahímovi a Ismaílovi, končí stejně. Bohu stačí, že Abraham – či Ibrahim – byl ochoten jít ve své věrnosti až na samu hranici obětování syna a tuto oběť nakonec nepožaduje – místo syna přijme náhradní oběť v podobě zvířete.

Na paměť této události muslimové až do dnešního dne o svátku Íd al-adhá obětují nějaké zvíře – většinou krávu, ovci či kozu. V celém světě je takto během dvou dnů zaříznuto kolem sta milionů zvířat. Kdo tento rituál nechce nebo nemůže provést, může místo toho například věnovat peníze na dobré účely. I obětované zvíře by mělo být zčásti darováno těm, kdo jsou chudí.

Svátek oběti se slaví na konci pouti do Mekky, která se koná každý rok a každý muslim by jí měl alespoň jednou v životě vykonat. Oběť zvířete připomínající Ibrahimovu oddanost však vykonávají i ti, kdo zůstali doma. Rituál oběti, připomínající nejvyšší stupeň Ibrahimovy i Ismaílovy víry a oddanosti, tak spojuje všechny muslimy na celém světě.

Kdy tento okamžik nastane není nikdy dopředu jasné, protože záleží na pozorování nového měsíce, záleží tedy na tom, jestli třeba není zatažená obloha. A tak se dá přesné datum svátku Íd al-adhá jen přibližně stanovit na základě astronomických výpočtů. Na celé zeměkouli navíc nelze pozorovat měsíc v tentýž okamžik, a tak je svátek oběti tak jako tak rozložen na dva dny.

To však nic neubírá na jeho závažnosti, kterou předčí i druhou významnou muslimskou slavnost, Íd al-fitr, kterou končí posvátný měsíc ramadán asi sedmdesát dnů před svátkem obětování.

Muslimové slaví Íd al-adhá