Muslimky mohou sportovat a nemusejí se vzdávat hidžábu
Sálem zní zvolání Džumbíi! a mladé dámy z Montrealu zahajují zápas korejského bojového umění taekwondo. Jsou to muslimky a znaků své víry se nemusejí vzdávat ani v této akční chvíli. Na hlavách totiž mají všechny hidžáb, ale ne ten tradiční, splývající kolem obličeje, nýbrž jeho sportovní verzi. Sportovní hidžáby začínají být hitem nejen v Kanadě, píše agentura AFP. Mnoho muslimek touží věnovat se sportu stejně jako jiné ženy, ale mají problém s dodržením tradice zahalování hlavy. Quebečanka íránského původu Elham Javadová si to uvědomila a rozhodla se doplnit trh tak, aby vyhovoval tomuto specifickému požadavku. Sedmadvacetiletá žena založila podnik, který sportovní pokrývku hlavy pro muslimky vyrábí.
Název hidžáb má základ v arabském slovním kořeni hadžaba, který znamená zakrýt, skrýt před pohledy. Hidžáb má zakrývat vlasy, uši a krk tak, aby z ženské hlavy byl vidět jenom obličej. Mezi muslimky lačné sportu patří také Íránky. Výrobce teď s napětím čeká, zda s ním íránská vláda uzavře výhodnou smlouvu na dodávku těchto oděvů, protože íránské fotbalistky mají velkou naději kvalifikovat se na olympiádu.
Podnětem k založení podniku byl pro Javadovou případ týmu montrealských muslimek, které byly v roce 2007 vyloučeny z turnaje taekwondo. Federace tohoto sportu rozhodla, že zápasit v hidžábech není bezpečné. Studentku designu Javadovou to tehdy pohoršilo. V rámci studijní práce vymyslela tričko se speciální kapucí z elastického materiálu. Montrealská univerzita jí pomohla zkontaktováním podniku Univalor, který se zajímá o výsledky výzkumných prací. Ten také zajistil koncesi k výrobě v Kanadě a Spojených státech.
Trikot je z velmi prodyšného úpletu, který zabraňuje pocení. Obléká se jako kapuce a zapíná na zádech. „Není v tom horko a nesjíždí to,“ pochvaluje si trenérka Gaëlle Texierová. Oblečení se navléká zepředu, takže sportovkyně nepřichází o účes. „Je to opravdu dobrý kompromis. Můžeme se díky němu dál věnovat sportu, který milujeme, a nemusíme se ho kvůli závodům vzdávat,“ tvrdí jedna ze zápasnic. V Univaloru samozřejmě hledí mnohem dál než za obzor sportumilovných muslimek. „Samozřejmě, že jsme měli na paměti prvotní zájemce, tedy mladé sportující muslimky, ale myslíme i na další: na automobilový sport, na jezdce na motokárách, ale také na operační sály a nemocnice,“ říká ředitel projektu Thomas Martinuzzo.
A je pravda, že tento oděv zdaleka neláká jenom sportovkyně. Na zkoušku začala hidžáb nosit jedna australská policistka. „Mým cílem je setřít z toho výrobku spojení výhradně s náboženstvím a výhradně se sportem. Jsem moc ráda, když se na nás obracejí i jiné organizace. Ten výrobek opravdu nemá žádný náboženský aspekt,“ říká Javadová. Její trikot se nyní dá sehnat jenom přes internet, a to za 44 eur. První kousky se začaly prodávat loni v listopadu a od té doby se prodej urychlil. Výrobce se mezitím spojil s jedním investorem a zaměstnal svého zástupce v Íránu. Trikoty se šijí v Montrealu podle potřeb konkrétních zákaznic. Elham už ale myslí na velkovýrobu a sní o tom, že se její hidžáby budou prodávat v obchodech se sportovními potřebami. Vyjednává s nemocnicemi a s automobilovým průmyslem, tedy hodně daleko od muslimských milovnic taekwonda. A jejich produkt je velmi praktický i pro toho, kdo potřebuje udržet na místě dredy.