Miroslav Zikmund

Narodil se v Plzni 14. února 1919 a do světa se poprvé vypravil v dubnu 1947.

Slavný český cestovatel právě slaví rovných 100 let. S Jiřím Hanzelkou se seznámili na Vysoké obchodní škole. Nacisté ji uzavřeli, takže dostudovat mohli až v roce 1946. Hned další jaro se vydali na svou první výpravu.

Miroslav Zikmund

Sami neměli žádné peníze, ale po obhajobě svého projektu před tehdejšími úřady dostali stipendium 400 tisíc korun a vůz Tatra 87 – výměnou za to, že budou uzavírat válkou zpřetrhané obchodní vztahy, propagovat československou vlast a své cesty poctivě dokumentovat. Z pražských ulic dojeli do marocké Casablanky, přes exotický Egypt a Súdán poté až do daleké Etiopie. Autem jako první na světě pokořili Núbijskou poušť.

Po překonání afrického kontinentu se přesunuli do oblasti Jižní Ameriky, kde se z Argentiny dopravili do Mexika. Tam jejich cesty prozatím skončily – kvůli zranění Hanzelky i železné oponě, která nedovolila cestovatelům vkročit za hranice USA.

Příběh Miroslava Zikmunda

Jejich popularita v Československu mezitím obrovsky narostla. O 44 procestovaných zemích vzniklo několik knih, reportáží i besed. Následovaly cesty do Asie a Oceánie, poté se dvojice připravovala navštívit Austrálii. Jenže přišlo období normalizace.

Jejich výpravy a veřejný život tak ukončil rok 1968 a kritické pojednání o Sovětském svazu, které společně sepsali.

Znovu vyjet za hranice a vydávat knihy mohli až o dlouhých 21 let později, po pádu komunistického režimu. Hanzelka onemocněl a Zikmund tak sám navštívil Japonsko, Austrálii, Nový Zéland, ale i Sibiř nebo Srí Lanku.

Čtěte takéOd 14. února spustí Rádio Retro vysílat speciální vysílání o cestách a životě H+Z

Za své dílo cestovatelé obdrželi Cenu E. E. Kische a také českou Medaili Za zásluhy.

Rok po smrti Hanzelky v roce 2003 byl Zikmundovi udělen také čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

V automobilu Tatra 87 dohromady strávili 10 let. Přivezli desítky tisíc metrů filmového materiálu a navštívili 112 zemí světa. Jejich deníky jsou dodnes uloženy v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Všechny články

Stránky

Sledujte nás