Meteor o předpovědi dle mraků, nejbarevnějším ptákovi a modrém duchovi

26. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Dá se podle mraků předpovídat počasí? | Foto: Zuzana Jarolímková, iROZHLAS.cz

Meteor 26. 4. 2025

Poslechněte si:

  • 01:21 Dá se podle mraků předpovídat počasí?
  • 12:12 Nejbarevnější pták mandelík
  • 21:47 Kameny z vesmíru
  • 27:18 Sumerská chyba zavlažování
  • 35:21 Jde na Měsíci uplácat bábovičku?
  • 46:00 Příběh největší tsunami

Hovoří meteorolog Jan Novák, zoolog Jan Andreska nebo astronom Pavel Gabzdyl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zemětřesení nakladateství Grada čte Ivo Theimer.

Dá se podle mraků předpovídat počasí?

Mraky (ilustrační foto)

Udělali jsme to, co dnes dělá spousta lidí, položili jsme tuto otázku umělé inteligenci. Odpověď: „Ano, pozorování mraků je jednou z nejstarších metod předpovědi počasí. Různé typy oblaků naznačují odlišné meteorologické podmínky.“ Následovala řada konkrétních příkladů. Tak jsme odpovědi nechali zkontrolovat profesionálem, Martinem Novákem z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Dá se na umělou inteligenci spolehnout nebo nás tahá za nos?

Nejbarevnější pták mandelík

Mandelík hajní z území Česka zmizel už před desítkami let

Představte si ptáka barevnějšího než ledňáčka – světle modré tělo, tmavě modré okraje křídel zespodu a oranžové seshora. Takhle vypadá mandelík. Jenomže u nás už řadu desetiletí nehnízdí. Proč z naší krajiny zmizel? Zoolog Jan Andreska popsal jeho příběh. Jak skončí? Vrátí se k nám z východu?

Kameny z vesmíru

Kamenoželezný meteorit Sericho z africké Keni patří k tzv. pallasitům, jejichž původ se hledá v oblasti velkých asteroidů

V létě 1790 se u francouzského Barbotanu snesl déšť kamenných meteoritů, který usmrtil jednoho rolníka a několik kusů dobytka. Na výzvu starosty města podepsaly svědectví o pádu meteoritu tři stovky osob; to pak bylo i s několika sebranými kusy zasláno Pařížské akademii věd. Ta pozorování odmítla strohým prohlášením:

Kameny z nebe padat nemohou, protože v nebi žádné kameny nejsou.

Názor vědců změnil až déšť meteoritů ze dne 26. dubna 1803. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Sumerská chyba zavlažování

Voda řeky Ibar zachycená přehradou také plní zavlažovací kanály dole v nížině

Sumerská civilizace v povodí dvou řek, Eufratu a Tigridu předala svým potomkům řadu geniálních vynálezů, z nichž jeden z nejvýznamnějších je zemědělství postavené na umělém zavlažování pomocí systému kanálů. Jenže i Sumerové se dopouštěli chyb a všechny mezopotámské civilizace velmi často balancovaly na hraně přežití.

Stačil jen malý technologický omyl, který následně umocnil zvrat klimatu a jejich civilizace kolabovala. O jakou chybu šlo, popsal hydrogeolog doc. Zbyněk Hrkal z PřF UK.

Jde na Měsíci uplácat bábovičku?

Povrch Měsíce

Ne, tohle není jen dětská otázka? Přemýšleli o ni i vědci, kteří se zabývají měsíčním povrchem. Odpověď je ano. A to přesto, že měsíční povrch je suchý. Astronomové zkoumají Měsíc po celá desetiletí množstvím sond, přesto je mnoho otázek zůstává nezodpovězeno. Nejnovější příspěvky ke studiu přinesla v březnu nová sonda Blue Ghost (Modrý duch). Sice pracovala na Měsíci jen dva týdny, ale provedla 10 experimentů. V Meteoru o nich hovořil Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária v Brně.

Příběh největší tsunami

OBL9 vlny tsunami lidi fascinují i děsí. Ilustrační fotomontáž

V neděli 26. prosince 2004 postihlo oblast západního pobřeží indonéského ostrova Sumatra zemětřesení o magnitudo 9,1 – 9,3, šlo o třetí nejsilnější zemětřesení zaznamenané seismografem. Následovalo tsunami s vlnou, která vzrostla místy až na 30 m. Následky byly strašné. Usmrceno bylo 220 000 lidí ve čtrnácti státech. Jde o jednu z nejsmrtonosnějších přírodních katastrof.

My jsme si ji připomněli vyprávěním očitých svědků. Jejich příběh je popsán v knize Zemětřesení aneb Tragické výzvy v dějinách. Napsali ji Peter Moczo, Eva Rutšeková a kolektiv a vydává ji jako novinku nakladatelství Grada. V Meteoru čte Ivo Theimer.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.

autor: Petr Sobotka