Malířka Adriana Skálová pomáhá dobrovolně v hospici

6. říjen 2015

Akademická malířka Adriana Skálová je zvyklá pomáhat svým bližním po celý život. S dobrovolnictvím začala už na střední škole. Potom šest let asistovala paní odkázané na invalidní vozík. Dnes působí v občanském sdružení Cesta domů, které spoluzakládala. V domácím hospici pomáhá umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují.

Hospic spoluzakládala Adriana Skálová v době, kdy podle ní bylo běžné vážně nemocné a umírající lidi vytlačovat ze společnosti do speciálních zařízení. Podle Skálové je ale třeba přijmout smrt jako součást života a umožnit lidem skonat v domácím a přirozeném prostředí. Proto dochází za klienty domů.

Sdružení Cesta domů se snaží všemožně usnadit život nejen nevyléčitelně nemocným, ale také jejich rodinám a blízkým. Služby tak sahají od samotné péče až po půjčování zdravotnických pomůcek. Dobrovolníci jako Adriana Skálová dochází k umírajícím domů a pomáhají s domácími pracemi, osobní hygienou nebo jen s lidmi rozpráví a pomáhají psychicky.

Adriana Skálová se také občansky angažuje v Suchdole a vede ochotnické divadlo. V roce 2012 dostala cenu Křesadlo, kterou se vyznamenávají dobrovolníci.

autoři: jas , Dušan Radovanovič
Spustit audio