Kristána se zastavila u Oued Drâa (sobota 4. října 1997, 15:00 hodin)

4. říjen 1997

Zdá se, že Argos si konečně promnul oči: v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách se mu podařilo zaměřit tři ze čtyř našich čápů. Nevíme teď jenom o Jakubovi; bude asi někde v Sýrii nebo v Libanonu, protože ve čtvrtek večer se zastavil na turecko-syrské hranici (36° 8´ s.š., 36° 23´ v.d.).

Kristýna na dnešek přenocovala v bezprostřední blízkosti vádí Oued Drâa (29° 29´ s.š., 7° 19´ z.d.), které leží v Maroku, co by kamenem dohodil od hranic s Alžírskem. Je to její tradiční zastávka, takže se dá předpokládat, že se tu pár dnů zdrží.

K vádí Oued Drâa nás Kristýna dovedla už před dvěma lety, kdy jsme ji krok za krokem doprovázeli do zimovišť. Ne že by se Frantovi Pojerovi, Lubošovi Peškemu nebo mně u alžírské hranice moc líbilo. Kristýně ano. Zůstala tu od 29. září do 4. října, aby pak nad Saharou překonala během jediného dne vzdálenost 446 kilometrů!

Tereza během včerejšího odpoledne poměrně rychle prolétala Španělskem; od 13:10 do 14:50 světového času uletěla 90 kilometrů (na souřadnice 38° 41´ s.š., 5° 26´ z.d.). Pokud nepoleví, mohla by být dnes nebo spíš zítra u Gibraltaru. Španělé už ji na svých stanovištích netrpělivě čekají.

Martin byl v noci na dnešek v jižní Francii, u Millau (44° 1´ s.š., 3° 5´ v.d.).

Další zprávy pošlu na web zítra. Kristýnin satelitní vysílač bude aktivní přibližně od dvou do osmi ráno, Jakubův od šesti do dvanácti, Terezin by měl vysílat ještě dnes, a to od šesti večer do půlnoci, a Martinův až zítra odpoledne. Pokud by se našel někdo, kdo by v pondělí nemohl dospat zvědavostí, může si od 6:45 poslechnout na Praze pravidelnou čapí relaci. V 9:30 pak budou čápi i na Radiožurnálu.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio