Kijivu není dobře. Co bude s Tatu?

4. srpen 2007

Dnes dopoledne postihla Kijivu silná indispozice. Zvrací, má průjem, je apatická. Nereaguje na ošetřovatele a nejde si ani pro žrádlo. Přestala se dokonce zajímat o Tatu, což je znepokojující hned ze dvou důvodů...

Kijivu je vzorná matka a nezájem o mládě dokazuje, že její problémy rozhodně nejsou banální. A především to znamená potenciální riziko i pro Tatu. Péči o mládě převzala Shinda, která ho nosí na břiše a půjčuje ho i Moje. Ale Shinda nemůže Kijivu zastoupit v tom nejdůležitějším: v krmení mláděte. Tatu proto hrozí dehydratace.

Zoologická zahrada se rozhodla pro následující postup:
Pokud se Kijivu nezačne do zítřejšího rána o mládě starat, bude zítra pavilon uzavřen. Pokud péči o Tatu od Shindy nepřevezme ani během zítřka, bude nejpozději v pondělí nutné mládě ze skupiny odebrat. Podle slov ošetřovatele Marka Ždánského by nejspíš bylo nezbytné uspat Shindu, která jinak mládě nevydá. Jakmile bude Kijivu opět v pořádku, bude mládě do skupiny samozřejmě vráceno.

Podle zkušeností z jiných zoologických zahrad vydrží takto staré mládě bez krmení 48 hodin, takže pracovníci zoo zatím mají čas si situaci promyslet a reagovat. Gorily jsou nepřetržitě sledovány a Marek Ždánský zůstane v pavilonu i přes noc.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio
Projekt Odhalení