Jak roste gorilí mládě

28. květen 2008

Gorila má dlouhé dětství - musí se toho hodně naučit, aby přežila v divočině a mohla se začlenit do skupiny. Po narození jsou malé gorily velmi hravé, což jim později pomáhá vytvářet sociální vazby. Matka učí mládě různým dovednostem, pomáhá mu, aby si našlo místo mezi ostatními členy tlupy a je mu nápomocna při jeho celkovém rozvoji. Zatímco úlohou samce je ochraňovat skupinu a dohlížet na klidné soužití všech jejích členů, skupina samic z rodinného klanu hraje hlavní roli ve výchově mláděte.

Při narození dosahuje gorilí mládě hmotnosti zhruba 2-3 kg. Jeho růžová kůže ztmavne za několik dní po porodu a jemná srst brzy zhoustne. Jako všichni novorození primáti je i mládě gorily malé a bezbranné. Úplně závisí na matce, která mu zajišťuje teplo, potravu a bezpečí. Během prvních šesti měsíců ho matka nespustí ani na chvíli z očí.

Pohyb Malá gorilka pozoruje svět z bezpečného místa na matčině hřbetě. Odtud vidí ostatní členy tlupy, jak následují stříbrohřbetého samce při hledání potravy v lese. V pěti nebo šesti měsících gorila zesílí a zlepší svoji koordinaci, takže se začíná batolit a posléze chodit kolem matky, když odpočívá nebo se krmí. Později, s rostoucím sebevědomím, se od matky vzdaluje, hraje si se stejně starými mláďaty, např. se honí či přetahují. Když dosáhne věku 18 měsíců, následuje matku pěšky na krátké vzdálenosti nebo se jí přidržuje jednou rukou kvůli pocitu bezpečí. Přesto však zůstává blízko matky, aby si jí mohla vylézt na hřbet, kdykoliv se poraní nebo unaví. Mláďata goril závisejí na dopravě na matčině hřbetu do věku dvou a půl až tří let, teprve potom jsou dost silná, aby mohla pochodovat na delší vzdálenosti.

Bezpečné místo na hřbetě

Ocasní značka Nedospělé gorily mají štětičku bílých chlupů na místě ocasu, která jim vydrží do tří let. Tato výrazná značka je v tmavé srsti dobře viditelná a pomáhá gorilí matce sledovat mládě, aby se jí při hře ve stinné pralesní vegetaci neztrácelo z očí.

Větší mládě je už samostatnější

Krmení První zuby, dolní řezáky, se objevují u mláďat zhruba v 1. až 2. měsíci. Další zoubky rychle následují, první stoličky jim vyrůstají kolem 6.měsíce. V té době si většinou gorilka začíná pochutnávat na pevné stravě. Ovšem již předtím zvědavě napodobuje ostatní, cože si to dávají do pusy - pevnou stravu spíše ale jen žužlá a posléze vyplivne. Gorilí maminka kojí svého potomka do věku dvou až tří let.

Dosažení dospělosti Z grafu je vidět, že gorilí mládě v jednom roce života zpravidla nedosahuje váhy stejně starého dítěte. Ovšem i když je zhruba o třetinu lehčí, svými projevy ho ve většině případů předčí. Gorilka zůstává stále s matkou a spí s ní v hnízdě do věku 3-4 let, kdy se stává nezávislým členem skupiny. Ale i tehdy se často k matce vrací a hledá ochranu. Samičky dosahují pohlavní zralosti asi ve věku 8 let, samci pak ve věku 11 až 12 let. Vyvíjejí se jim výrazné sekundární pohlavní znaky - stříbrošedá srst na zádech, svalnatá, skoro lysá hruď, výrazný kostní hřeben na lebce a dlouhá huňatá srst na pažích. Pro samce je typický tzv. adolescenční spurt, kdy velmi rychle, během dvou let, téměř zdvojnásobují svoji hmotnost.

Srovnání růstu gorily a člověka v prvních třech letech
autor: Zuzana Šmejkalová
Spustit audio
Projekt Odhalení