Jak přežít na silnici? Přeci se Spejblem a Hurvajsem

24. leden 2018

„Moc času nemáme, děti, žádné hihňání, žádné koukání kde co lítá, najděte si v sešitě Zlatá zebra stránku čtvrtou a pátou,“ vybízí lehce nervózní taťulda Spejbl. Zlatá zebra s podtitulem Abeceda budoucího motoristy ale nebyla jen pracovním sešitem pro základní školy. Hlasy populárních postaviček Československého rozhlasu byly slyšet ve školkách i školách celá 80. léta. Staly se hravou přípravkou, která učila, jak obstát ve světě plném rizik.

Spejbl: „Chodec je povinen co?“

Hurvínek: „Chodit tati…“

Spejbl: „Ale jak…“

Hurvínek: „Po dvou.“

I když by se mohlo na základě téhle scénky zdát, že rozhlasová Abeceda budoucího motoristy byla bohapustá řachanda, bylo tomu naopak. Záměr pořadu, který podle scénáře Františka Nepila už v letech sedmdesátých natočila populární dvojice z Divadla Spejbla a Hurvínka – Miloš Kirschner a Helena Štáchová, byl vážný. Udělat takovou dopravní výchovu, která nejmenším školákům poleze do hlavy takříkajíc hrou.

Legendární pořad dětské rozhlasové publicistiky originálním plakátem

„Poslouchali jsme to s paní učitelkou ve školce pravidelně a přehrávali si situace s dřevěnými hračkami,“ vzpomíná Pavel Kohout, specialista na nová média, který v souvislosti s pořadem zdůrazňuje schopnost audia motivovat děti k imaginaci. „Trval asi jen pět minut a všichni jsme ho museli poslouchat, od první až po devátou třídu,“ přidává svoji vzpomínku Blanka Sunkovská. Jako členka expertního orgánu Ministerstva dopravy ČR se před několika lety vyjádřila Radiožurnálu, že „kdyby se něco podobného znovu zavedlo, mohlo by to být pro děti i zábavné,“ zmínila pro Zelenou vlnu.

Ačkoli byla Zlatá zebra zaměřena na situaci, až dítě vyroste a dostane řidičák, učila nejen jak objíždět překážku nebo jak vidět a zároveň být viděn… Kromě základních dovedností autoškoly předváděla i situace dětem aktuálně blízké… Jak se se dostat bezpečně do školy, jak mít své jízdní kolo v bezvadném pořádku nebo třeba jak chodit po silnici, když už na to přijde.

Redaktor Bohumil Kolář zkrátka věděl své – ostatně v půlce osmdesátých let se stal šéfem Hlavní redakce pro děti a mládež, kde po vzoru Zlaté zebry realizoval i Abecedu pro objevitele a strážce živé vody Otevírání studánek nebo na zdraví orientovaný cyklus ABC.

Abeceda pro objevitele a strážce živé vody na originálním plakátu (Archiv ČRo)
autor: Michal Ježek
Spustit audio