Izraelské lidové tance v Čechách
Počátkem minulého měsíce se na Sečské přehradě uskutečnil mezinárodní seminář izraelských lidových tanců nazvaný hebrejsky Machol Čechia neboli "Tanec v Čechách". Tento seminář pořádá každoročně taneční skupina Besamim z Prahy a zve na něj profesionálního učitele z Izraele. O celé akci více poví příspěvek vedoucího skupiny Besamim Ondřeje Nováka.
Izraelské lidové tance se tancují převážně v kruhu, což symbolizuje blízkost, sounáležitost a rovnost spolu tančících lidí. Izraelské tance jsou v mnohém specifické. Výrazným rozdílem ve srovnání s lidovými tanci známými v našem prostředí je hudba, na kterou jsou tancovány. Tančí se totiž z velké části na současnou moderní izraelskou hudbu, kterou můžete běžně slyšet na izraelských rozhlasových stanicích. Důležitý rozdíl je také v tom, že se na každou písničku tančí jiný tanec, lépe řečeno ke každé písni existuje specifická choreografie. Izraelské tance jsou navíc stále živé, a to nejen kvůli hudbě, ale rovněž díky tomu, že neustále vznikají nové stejně jako vznikají nové písně. Aby tedy tanečníci nejen v Čechách udrželi krok s prudkým vývojem, pořádáme kromě pravidelných týdenních hodin v Praze také zmíněný seminář Machol Čechia.
Jeho letošní ročník trval pět dní a byl velice úspěšný. Čeští účastníci se na něj sjeli ze všech koutů od Plzně až po Ostravu. Přijeli také tanečníci z devíti dalších zemí - Británie, Dánska, Finska, Izraele, Německa, Polska, Rumunska, Slovenska a Švýcarska. Počet účastníků se tak poprvé v historii semináře dostal nad 125. Současně probíhaly výukové hodiny pro začátečníky a pokročilé.
I když je výuka nových tanců přes den a tancování nových i starších tanců přes noc hlavní náplní semináře, je jeho součástí i přednášková činnost. Letošním tématem bylo působení aškenázských, tedy východoevropských Židů na izraelské lidové tance. Vliv Židů přicházejících na území dnešního Izraele od konce 19. století z této části Evropy byl pro počátky izraelských tanců stěžejní. Přistěhovalci usidlující se v kibucech přinesli například již zmíněnou symboliku rovnosti tanečníků držících se za ruce v kruhu. Nově příchozí do měst zase mimo jiné zdůrazňovali vazbu na biblické texty a židovské náboženství. Společně se jim pak podařilo vytvořit tance, které vyjadřují cítění všech vrstev izraelské společnosti, a z tohoto pohledu se tak právem nazývají lidové.
Pokud vás informace o letošním semináři Machol Čechia zaujala a chtěli byste se o izraelských lidových tancích dozvědět víc, soubor Besamim vás rád přivítá na svých pravidelných tanečních hodinách v Praze hned po prázdninách. Více se dozvíte na stránkách www.besamim.tk nebo e-mailu besamim@volny.cz.