Indie na první pohled

26. květen 2008

...je barevná jásavě vlajícími sárí, voní tyčinkami a zní neutuchajícím mumrajem lidských hlasů a klaksonů.

Indie na první pohled je rozbitá a neupravená skoro by se chtělo říct nevkusná. Chodníky jsou rozbité a špinavé, silnice se místy propadá, domy stojí bez ladu a skladu. O pěkných fasádách si můžete nechat jenom zdát, a to i v nejluxusnějších částech města! Jako by nikomu nezáleželo právě na tom aby byl právě ten první pohled dobrý a prostředí ve kterém žijí pěkné.

Když přemýšlím o srovnání, podobně zanedbaně to vypadalo v některých městech i u nás před rokem 1989 a ještě i pár let po něm - otlučené rohy a popraskané zdi vybledlých domů.

Nedokonalá Indie ...

Mnoho turistů ze západu si na tuhle nedokonalost zvyká jen obtížně, i když myslím, že nemáme právo cokoli srovnávat nebo hodnotit. Je to jiná kultura s mnohem delší historií než jakou se můžeme chlubit my. Chybí peníze, na 1km2 například v Mumbai žije 29 000 lidí a většina z nich navíc pod hranicí bídy. Místní teplé a vlhké klima v létě většinu staveb neustále úspěšně nahlodává. V zimě se naopak všude práší, takže vytvořit metropoli podle západních představ v takových podmínkách je celkem nemožné

Logo

... ale přesto magická

Indie je tedy na první pohled neupravená, zaprášená , hlučná, horká a plná lidí. Přesto má neuvěřitelné kouzlo. Dodnes nevím, v čem přesně spočívá. Jestli je to neustále slunečným počasím a také dobrou náladou většiny lidí? Nebo vlajícími oděvy z pestře barevných látek, které k naší vybledlé pleti prostě neladí? Anebo zda to způsobuje vůně orientálních tyčinek a koření, která probouzí přehnaně romantické představy o dávném, dobrodružném obchodu s orientem?

Na první pohled ale Indie překvapí i příjemně. Lidé, kteří tady spí na ulicích (u nás bychom je asi označili za homeless) nežebrají a ani nevoní nelibě, protože každý správný hinduista musí dbát o hygienu - nosit čisté oblečení a alespoň jednou za den se umýt. Také většinou nepropadají alkoholu. Nic nemají a tak jen spí celý rok na ulici. To by například v našich klimatických podmínkách možné nebylo.

Logo

První dojem je tedy na vás

Jako ve všem je tedy i první dojem, který si uděláte o Indii na vás. Můžete se pohoršovat nad všudypřítomným nepořádkem a zmatkem, který tam alespoň podle našich měřítek vládne. Nebo můžete začít obdivovat zástupy pouličních stánkařů, kteří vaří a prodávají pravé indické speciality za pár rupií, přemýšlet proč dávají ženy v 21. století přednost tradičnímu odívání a jestli náhodou nemůže být víc správných způsobů, jak prožít život nebo uspořádat společnost.

autor: Hana Staňková
Spustit audio