Hrobka židovské pramáti Ráchel

14. listopad 2010

Každý průměrně vzdělaný člověk ví, že Ráchel byla oblíbenou manželkou Jákoba, vnuka biblického praotce Abraháma, a všichni byli staří Hebrejci a předci Židů. Zdá se však, že tuto informaci překvapivě postrádá mezinárodní organizace UNESCO, která nedávno učinila podivuhodné rozhodnutí.

Hrob pramáti Ráchel v Betlémě je třetím nejposvátnějším místem judaismu a každým rokem se k němu přicházejí modlit desetitisíce židů z celého světa. Izraelská vláda začátkem letošního roku začlenila Ráchelinu hrobku na seznam národních památek, stejně jako Jeskyni patriarchů v Hebronu, kde jsou podle tradice pohřbeni bibličtí praotcové Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy Sára, Rebeka a Lea. V minulých dnech však tento krok odsoudilo UNESCO, vyzvalo Izrael, aby obě památky ze seznamu odstranil, protože jsou „nedílnou součástí okupovaného palestinského území“, a označilo hrobky židovské pramáti Ráchel a židovských biblických předků za... muslimské mešity. Podlehlo tak tlaku arabských států v protiizraelské atmosféře, která je typická pro celou OSN – Betlém i Hebron leží na území palestinské samosprávy, která doufá, že na něm vznikne nezávislý palestinský stát.

Názor arabských a muslimských zemí v březnu vyjádřil turecký premiér Recep Tayip Erdogan, který prohlásil, že „Ráchelina hrobka a Jeskyně patriarchů nikdy nebyly židovské památky, ale vždycky jen islámské“. Přestože UNESCO má být výhradně kulturní organizací, při svém rozhodování zároveň odsoudilo izraelskou blokádu pásma Gazy, ale i archeologické průzkumy u jeruzalémské Zdi nářků, nejsvětějšího místa judaismu, které se nalézá na území Státu Izrael.

Izraelští představitelé rozhodnutí označili za politické a odporující dějinám i pravdě a snahu o odříznutí Izraele od jeho kulturního dědictví za absurdní.

Obě židovská svatá místa jsou předmětem izraelsko-arabského sporu už řadu desetiletí. Muslimové říkají Jeskyni patriarchů „mešita Ibrahimi“, protože i oni považují Abraháma za svého proroka. Ráchelinu hrobku nazývají Bilál bin Raba, ale až od arabských nepokojů v roce 1996. Když v roce 2000 vypukla druhá palestinská intifáda, Palestinci hrobku 41 dní ostřelovali. Izrael ji pak z bezpečnostních důvodů opevnil a oddělil od palestinského území ochrannou bezpečnostní bariérou. Židé k ní dnes pro jistotu jezdí speciálními neprůstřelnými autobusy.

Hrobka židovské pramáti Ráchel

autor: gzb