Genius loci aneb Kdyby domy uměly mluvit. Co se skrývá za fasádou?

Francesco Procopio dei Coltelli u zrodu literární kavárny. Pařížská kavárna jako zrcadlo společenské a kulturní proměny

Začalo to v Saint-Germain, za časů vlády krále Slunce. Kávu do Evropy na přelomu 16. a 17. století přivezli benátští kupci. A už roku 1626 se pražená zrnka objevila ve Francii. Francesco Procopio dei Coltelli otevřel na levém břehu Seiny první „maison de café“, kavárnu, která stála u zrodu nového fenoménu.

Prostor se stal lákavým jevištěm, kde lidé chtěli vidět a potkávat jiné. Začal se utvářet most mezi veřejným a soukromým, mezi muži a ženami, mezi prací a volným časem. Zrodila se literární kavárna. Rozhlasovou kompozici z vlastních rešerší připravila Eliška Závodná.

autor: Eliška Závodná
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.