František Růžička

27. duben 2015

František Růžička se účastnil odboje proti Němcům jen 5. května. Při snaze zneškodnit Němce, který kulometem pálil do ulice Na Smetance, byl zasažen do kotníku a při pádu si pohmoždil páteř, čímž jako bojovník skončil.

Češi, kteří se pátého rozhodli vydat se zápolit s Němci, často neměli zbraň. Nezřídka ji získali od Němců. „Na Jiřího náměstí podařilo se mně za pomoci jistého partyzána při prohlídkách německých aut získati pušku s náboji a opakovací pistol. (...) Přes toto náměstí prchalo množství Německých aut plně ozbrojených přestrašenými Němci, z nichž někteří vezli také zbraně. Stačilo trochu rázně vyzvat ku vydání těchto, jinak že nebude povoleno pokračování v jízdě a Němci uposlechli. Potom spěchal jsem dále k budově rozhlasu. (…) Boj byl rozpoután! Na všech stranách praskaly výstřely!

F. Ružička ve své výpovědi hojně popisuje statečné činy svých spolubojovníků. „Hrdinní dobyvatelé rozhlasu po střechách, za pomoci provazů a žebříků pronikaly shora do budovy vystrkujíce červeno-bílé prapory z oken, aby po nich nebylo stříleno od našich, kteří útočili z vůkolních domů i ulic ostrou palbou. (…) Nikdy také nezapomenu na hodnou a obětavou babičku Zcarbovou z přízemí domu čís. 14 v Balbínově ulici, která se všemožně snažila udržeti náladu bojujících, kterým ze svých zásob poskytla i občerstvení.

Věk v květnu 1945: 49 let
Povolání: filmový herec
Bydliště: Praha

autor: Naďa Buchtová
Spustit audio