František Gellner: Štika

19. srpen 2008

Humoreska Štika patří mezi texty vydané pod pseudonymem Norbert Čížek. Hlavní postavou je nevěrný pojišťovací inspektor Karel Drak. 

Čte: Ladislav Mrkvička
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: 2006

František Gellner za tuto přílohu odpovídal od jejího vzniku. Poprvé se v Lidových novinách objevila 4. února 1911 a Gellner ji redigoval až do vypuknutí první světové války. Příloha dostala název Večery. V červenci 1914 bylo další vydávání Večerů zakázáno. Sám Gellner byl později odvelen na haličskou válečnou frontu, odkud se už nikdy nevrátil. Přesné datum jeho úmrtí neznáme, v září 1914 byl prohlášen za nezvěstného.

Gellner byl provokatér, a protože často satiricky znázorňoval politické dění, potýkal se s cenzurou. Příloha Večery několikrát vyšla s chybějícími kusy textu nebo bez ilustrací, místo nichž se skvěl nápis ZABAVENO (ve smyslu cenzurováno státním dohledem). Mladý buřič někdy psal pod svým jménem, jindy se uchýlil k pseudonymům (Robert Čížek, případně Norbert Čížek).

František Gellner: Štika

autor: Filip Rožánek
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.