Dramatické dny v pražském pavilonu goril

27. červenec 2009

Všichni, kteří sledují rodinu goril v pražské zoo, zažívají posledních několik dnů obavy o její členy. Některé totiž postihlo podivné onemocnění trávicího traktu, jehož příčiny jsou a patrně i zůstanou neznámé.

Moja a Kijivu začaly mít v pátek trávicí problémy, doprovázené průjmy a zvracením. Zatímco se obě z těchto zdravotních potíží dostaly poměrně snadno, nemoc, s největší pravděpodobností střevní virózu, chytil také Richard. U něho, a to je při jeho mohutné konstituci s podivem, byl průběh onemocnění dramatičtější. Odmítal přijímat tekutiny a hrozila mu dehydratace. Veterináři ani ošetřovatelům se nejprve nedařilo do něj dostat hydratační roztok.

Nakonec uzdravování pomohl "babský recept"- vyšumělá kola. Po ní již Richard v sobotu vypil 300 ml tekutin. K úlevě ošetřovatelů začal v neděli sám pít vodu z automatické napáječky. Dnes už je mu mnohem lépe. Vypil čaj s hroznovým cukrem a v poledne projevil zájem o piškoty a dietní suchary. Je mnohem aktivnější, což můžete sami vidět v přímém přenosu.

Pražská zoologická zahrada situaci stále bedlivě sleduje, nicméně ji nevnímá jako kritickou a proto ani zatím nepřijímá nějaká složitá opatření. Jedná se zatím spíše o podpůrná opatření. Jedním z nich je to, že gorily mají volný přístup z expozice do svých ložnic. Mohou se tak odebrat do klidu a také do většího stínu a chladna, což je v dnešním horkém dni jistě užitečné. Druhým opatřením je, že gorily mají zavřený výběh, aby tam nekonzumovaly čerstvou trávu nebo listí, což je přece jenom zátěž pro jejich zažívací trakt.

Richard už přijímá potravu

Co se týká příčin celé zdravotní krize, půjde je jen těžko odhalit. V minulém týdnu se objevila spekulace, že při silné bouřce shodil blesk a následný poryv větru nějakou větev z okolního prostředí, která by mohla být pro gorily hůře stravitelná. Šlo však jenom o spekulaci, neboť v okolí výběhu jsou jenom dva druhy stromů - topol bílý a vrba. Oba stromy jsou běžnou součástí gorilího jídelníčku, takže tuto příčinu lze téměř s jistotou vyloučit. I ostatní potenciální příčiny jsou pouhými dohady a nepůjde je nikdy potvrdit. Je možné, že se nákaza dostala ke gorilám prostřednictvím některého z ošetřovatelů, který by o tom ani nevěděl. Lidoopi jsou totiž na nákazu mnohem citlivější než lidé. Proto v žádném případě nelze ošetřovatele z čehokoliv vinit, protože oni udržují nejpřísnější hygienická pravidla. Stejně pravděpodobné je ovšem to, že se nákaza ke gorilí skupině dostala prostřednictvím krmení nebo štěpky. Každopádně extrémní teploty minulého týdne výrazně zvyšovaly riziko nákazy (což je ostatně stejné jako u lidí - lidé v parném létu snáze podléhají různým střevním slabostem a dietním chybám). Vyloučit nelze ani poskytnutí potravy neukázněným návštěvníkem zoologické zahrady. Ono totiž stačí, aby nakažený návštěvník odhodil nakousnuté jablko a infekce je téměř jistá. Proto je tak důležité v zoologické zahradě dodržovat zákaz nekontrolovaného krmení návštěvníky.

autoři: Radek Šofr , Zuzana Šmejkalová
Spustit audio
Projekt Odhalení