Dostali jsme dva nové vysílače (čtvrtek 4. března 1999)

4. březen 1999

Předem připravený program státní návštěvy prezidenta Václava Havla a jeho doprovodu ve Francii včera doznal drobnou změnu: ministru Miloši Kužvartovi předali školáci ze severu Francie dva nové satelitní a dva pozemní vysílače. Za celou akcí stála spolu s ministryní životního prostředí paní Dominique Voynet také francouzská Liga pro ochranu ptactva (LPO). Svým způsobem jde o omluvu za smrt čápa Hynka, kterého v září u Agen zastřelil neznámý lovec.

Slavnostní předání dvou satelitních a pozemních vysílačů

Počítáme s tím, že vysílače použijeme při dalším pokusu o sledování čapí rodiny. Francouzský dárek nám hodně ulehčil situaci. Kromě vysílačů je totiž jeho součástí i "předplatné" služeb systému Argos na 120 dní. Protože další čápy chce opět sponzorovat náš loňský partner DHL International ČR a protože prostředky na nákup jednoho satelitního vysílače nám už dříve daly úřady departementu Lot-et-Garonne, máme pro příští sezónu (pokud jde o satelitní sledování) vystaráno.

Francouzi projevili přání, aby se jedna z čápic jmenovala podle ministryně Voynet Dominika. Rádi jim vyhovíme. Nejen z vděčnosti, ale i proto, že si paní Voynet vážíme - viz komentář Z. Velíška.

Včerejší překvapení lze vnímat i jako lehký tlak na francouzskou loveckou lobby. Prosazovat a obhajovat nesmyslné normy, které umožňují masakrovat tažné ptáky, pro ni bude zas o trochu těžší.

Zasloužili se o to i ti z vás, kdo se loni na podzim připojili k našemu protestu. Děkujeme!
------------------------------------------------------------

O Kristýně nemáme nové zprávy; její satelitní vysílač funguje prachbídně. David a Jonáš jsou nadále v jihozápadním Španělsku. Phil Hall, který jel do Bauchi pátrat po příčinách smrti čápa Jakuba, se asi neozve dřív, než o víkendu.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio