Den matek se slaví už 100 let
Den matek připadá už sto let na druhou květnovou neděli, tedy na dnešek. V roce 1912 ho oficiálně vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson. K nám dorazil ve 20. letech minulého století. V jeho uzákonění se angažovala Alice Masaryková. Původní myšlenka je ale ještě starší. Svůj svátek měli matky i ve starověkém Řecku. Tam vzdávali hold ženám – dárkyním života.
Mateřství – zvlášť to první – přináší do života velké změny. Co zásadního obnáší? A jak třeba změní už nějak fungující vztah rodičů? To jsou otázky pro psychologa Pavla Rause.
Pavel Raus: „Každá maminka si určitým způsobem sáhne na dno svých fyzických sil alespoň v určitém okamžiku, určité chvíle jsou náročné. Jsou to určité citové změny, je důležité, aby maminka přijala dítě, aby dobře zvládla zodpovědnost za dítě, protože je tady najednou nová lidská bytost, která je na ní úplně odkázaná. Jsou to vztahové změny. Změní to naprosto poměry v rodině. Maminka ani nemá tolik času na další vztahy, které jsou stále důležité, ale prostě můžou být trošku v pozadí. Ty změny jsou veliké a je to vlastně určitý nový životní styl, který začíná.“
K mateřství patří zcela neodmyslitelně obětavost. To ale není dnes nějak zvlášť ceněná vlastnost. A s tím, jak se mateřství posouvá do pozdějšího věku ženy, může mít nastávající maminka větší obavy obětovat svůj dosavadní životní styl a život podřídit potřebám nově narozeného člověka.
Pavel Raus: „I když to dneska není zdůrazňováno, všechny vztahy potřebují někde nějakou oběť, aby vůbec mohly fungovat. U mateřství to ne vždycky maminka musí prožívat jako oběť, protože to co dělá může dělat z lásky a vlastně to pro ni ani nemusí být břemeno.“
Čím více se maminka se změnami, které mateřství přináší, ztotožní, tím je pro ní oběť přirozenější a snazší, vysvětluje psycholog Pavel Raus. Zároveň ale podle něj není dobré, když maminky dítěti obětují všechno.
Pavel Raus: „Někdy maminky jsou ve stresu, že se snaží, aby dítě ani nezaplakalo a jakmile projeví nejmenší nespokojenost, tak okamžitě se snaží udělat všechno pro to, aby dítě bylo spokojené a vytváří se taková trošku nezdravá závislost dítěte, protože to dítě ona učí žít ve světě, který není skutečným světem a nepřipravuje to dítě na to, že někdy frustrace prostě patří k životu a hlavně potom ta maminka se znovu dostává do stavu vyčerpání a může to pro ní znamenat docela velké problémy.“
Mateřství je důležitý úkol. Měli by se kvůli němu spojit všichni lidé v okolí maminek a dát jim pocítit podporu.
Pavel Raus: „Aby věděla, že v okamžiku, kdy už nebude moct, bude zde někdo, kdo pomůže, fyzicky, vezme péči o děti, ale i citově, někdy ta maminka potřebuje někoho, kdo jí vyslechne, kdo to nese s ní. Ta podpora je velmi důležitá a je nesmírně cenné, když má podporu od manžela, od partnera, od zbytku rodiny a od širší rodiny, případně od dalších přátel.“
Popřejme tedy všem maminkám, aby se jim této potřebné podpory dostávalo.
Den matek se slaví už 100 let