Čtenářský deník Auditoria: zimní dovolená v krásných knihách
Je čas zimních radovánek. Jak se na hory za lyžováním a rekreací jezdilo dřív? A jaký vztah máme k horám my? Nahlédněte do vybraných knih, které spojuje téma hor a sněhu.
Začněme knihou, která nám představí samotné hory a vztah člověka k nim. Tomuto tématu se ve své knize Uhranuti výšinami věnoval norský horolezec a geolog Henrik Svensen. Na více než třech stech stranách předkládá čtenářům kulturní dějiny hor a historii jejich výzkumu, objevování a dobývání. Více se dozvíte z recenze publicisty Jana Lukavce.
Pak se vydáme do doby nedávné a na tuzemské kopce. Úspěšný trojdílný cyklus obrazových publikací Retro nabízí reprodukce reklam z padesátých až osmdesátých let minulého století. Třetí díl mapuje dovolené za socialismu a stranou pochopitelně nenechává ani zimní rekreaci.
Další kniha plná krásných dobových i moderních fotografií vznikla pod dohledem fotografa Herberta Slavíka a jmenuje se Naše hory, lyže, sníh. Připomíná průkopníky lyžování, tradici velkých závodů, poválečné kolektivní dovolené, povinné školní lyžařské výcviky i počátky snowboardingu.
Jedním z fotografů, kteří jsou ve Slavíkově knize představeni, je Vilém Heckel. Sám aktivní lezec, zemřel v roce 1970 při výpravě pod Huascaránem. Jeho slavná fotografická kniha Naše hory vyšla poprvé roku 1956 a na černobílých krajinářských fotografiích najdeme úchvatné záběry našich, čili tehdy i slovenských hor, a kolegů horolezců. Po autorově smrti tato kniha vyšla ještě dvakrát.
Architektuře českých hor se věnuje publikace Ó hory, ó hory, ó hory, která vyšla u příležitosti tematické výstavy v Galerii Jaroslava Frágnera z roku 2018. Je to vlastně jakýsi alternativní průvodce po českých i slovenských horách. Úvod knihy patří sondě do historie, jejím těžištěm je ale současná architektura směřující k udržitelné environmentální výstavbě. Stranou nezůstanou ani drobnější prvky veřejného prostoru, třeba vyhlídky a odpočívadla.
Závěrem zmíňme jednu rozvernou a výtvarně velmi zdařilou knihu pro děti. Ilustrátor Lukáš Urbánek a spisovatelka Milada Rezková vymysleli postavu doktora Racka, s jehož dobrodružstvími se děti pravidelně setkávají v časopise Raketa. Zároveň o něm vyšly už tři knihy. Jednou z nich je Doktor Racek na horách. Rozlučme se verši právě z této knihy: „Sova sněžná s velkou lupou trénovala za chalupou lyžování pozpátku. / Racek jí pak na lavici chladil sněhem v rukavici odřeniny na zadku.“
Heckel, Vilém: Naše hory (Orbis, Praha 1956)
Ó hory, ó hory, ó hory (Galerie Jaroslava Fragnera, Praha 2018)
Petrov, Michal: Retro 3. (Povolená) dovolená (Jota, Brno 2017)
Rezková, Milada: Doktor Racek na horách (Labyrint, Praha 2009)
Slavík, Herbert: Naše hory, lyže, sníh (WWA photo, Praha 2020)
Svensen, Henrik: Uhranuti výšinami (Argo, Praha 2017)
Související
-
Lyže pomáhaly dělníkům, pak sloužily zábavě. Víte, jak...
Rok 1632 se nesmazatelně zapsal do historie Jilemnice. Tehdy převzali Harrachové zdejší panství, které dnes patří mezi nejnavštěvovanější stavby v Česku. Sídlí v ně...
-
Hory, to nejsou jen lyže. Vyrazte na sněžnice!
Zima přímo láká k výletům do hor. Že neumíte lyžovat nebo vás lyžování příliš nebaví? Proč nezkusit něco nového? Stačí obout sněžnice a vyrazit do kouzelných míst m...
-
Rostislav Bartoň: „V každé fotografii vidím příběh. Představuje dobrodružství i nádherné překvapení“
Dnes se budeme toulat po Orlických horách s fotoaparátem v ruce, protože přesně tak to dělá náš host. A fotografie, které z takových procházek vznikají, jsou nádherné.