Čtenářský deník Auditoria: knihy o počátcích jazzu v českých zemích
Taneční orchestr Českého rozhlasu (TOČR) vznikl 1. ledna 1960 a prvním uměleckým vedoucím tohoto tělesa byl ustanoven Karel Krautgartner. Máte rádi swing a jazz? Kromě samotného poslechu hudby si také můžete prolistovat následující knihy.
Počátky jazzové hudby u nás pokrývá obsáhlá kniha historika Petra Koury Swingaři a potápky v protektorátní noci. Bohatě ilustrovaná kniha z edice Šťastné zítřky přibližuje městskou hudební subkulturu a fenomén odporu proti německé okupaci skrze hudbu.
Podobně i kniha Československý jazz mapuje historii tohoto hudebního žánru na našem území, tentokrát v širším časovém období. V podnázvu můžeme číst Minulost a přítomnost, přičemž přítomností jsou myšlena šedesátá léta dvacátého století. Kniha totiž vyšla v nakladatelství Supraphon roku 1967. A jejími autory jsou odborníci na slovo vzatí – Ivan Poledňák a Lubomír Dorůžka. Ten je autorem i další představované knihy Český jazz mezi tanky a klíči – tedy mezi lety 1968 a 1989. Jde vlastně o jakési pokračování Československého jazzu. Ovšem tato kniha byla vydána až v nultých letech století jednadvacátého. Její obsah je tedy zcela logicky vyprávěním mnohem otevřenějším.
Osobnosti Karla Krautgartnera se kupodivu nevěnuje žádná důstojná monografie. Mikulovské Sdružení přátel KK tedy vydalo alespoň drobný sborník, kde je tento fenomenální Jazzman Karel Krautgartner (tak se ostatně kniha samotná jmenuje) vzpomínán z mnoha perspektiv. Jaké bylo jeho dětství, studia, práce, co ho vedlo k emigraci – všechny tyto životní etapy jsou v poměrně útlé brožuře obsažené.
Sám Karel Kraugartner je autorem odborné knihy O instrumentaci tanečního a jazzového orchestru. Kniha vyšla počátkem šedesátých let a je dobovým pokladem, ze kterého se dá dodnes čerpat inspirace a hlavně nasávat dobová atmosféra, erudice i nadšení. Krautgartnerovy texty, ale i texty o TOČRu a jazzu obecně můžeme najít také v časopise Taneční hudba a jazz. Ten vycházel v desetiletí od roku 1958. Mimo jiné se v čísle z roku 1960, tedy z roku, kdy byl TOČR založen, píše: „Karel Krautgartner se snaží vyhnout každé šabloně. Neustále experimentuje, vyhledává nové barvy, žádná kombinace nástrojů mu není cizí. […] Používá sice rovného a trochu drsného způsobu hraní, oproštěného vší sentimentality, ale přitom nejen rytmika, ale celý orchestr má temperamentní rytmus.“
Dorůžka, Lubomír: Český jazz mezi tanky a klíči (Torst, Praha 2002)
Dorůžka, Lubomír – Poledňák, Ivan: Československý jazz (Supraphon, Praha 1967)
Jazzman Karel Krautgartner (Sdružení přátel Karla Krautgartnera, Mikulov 2010)
Koura, Petr: Swingaři a potápky v protektorátní noci (Academia, Praha 2016)
Krautgartner, Karel: O instrumentaci tanečního a jazzového orchestru (Panton, Praha 1961)
Související
-
Legenda Karla Krautgartnera. Muzikant, který ovlivnil tvář československé hudby a pak emigroval
Vyprávění pamětníků, pohled současníků a samozřejmě mnoho nahrávek z Krautgartnerovy tvůrčí dílny. Premiéru poslouchejte on-line.
-
Swing tanzen verboten: Petr Koura o světě swingových výstředníků za války
Nová objemná kniha se zabývá swingovou hudbou, tancem, módou a dalšími aspekty této kultury v českých zemích v době protektorátu. Autor ji představil v Rozhovoru měsíce.
-
Emil Ludvík – jazzman, který bojoval za lidská práva
Lídr jazzového orchestru, skladatel a pianista – nebo špion, který prý v roce 1968 za pomoci Američanů prosazoval na místo československého prezidenta Josefa Smrkovského?