Čtenářský deník Auditoria: knihy o K. H. Frankovi
Mezi březnem a květnem 1946 se v Praze konal proces s K. H. Frankem. Jeden z nejmocnějších mužů protektorátu byl nakonec odsouzen k trestu smrti. Přinášíme vám výběr knih o této temné postavě naší historie.
Obsáhlý životopis K. H. Franka, který se narodil v Karlových Varech, byl původně knihkupcem a poté se stal jedním z nejvyšších představitelů Protektorátu Čechy a Morava, napsal německý historik René Küpper. Také z pera českých historiků vzešla podrobná životopisná kniha o tomto sudetoněmeckém nacistickém funkcionáři. Sepsali ji Miloslav Moulis a Dušan Tomášek.
Český národ soudí K. H. Franka – tak se jmenuje kniha vydaná roku 1947 Ministerstvem informací. Uspořádal ji Karel Zajíček a předmluvu napsal Prokop Drtina, tehdejší ministr spravedlnosti. Popisuje Frankovo působení během druhé světové války, zaznamenává jeho zatčení, výslechy i samotný soud. Záznam Frankových výpovědí ze soudního procesu přináší i drobnější kniha vydaná hned v březnu 1946 pod názvem Zpověď K. H. Franka.
Franka u soudu zastupoval obhájce ex offo Kamill Resler. V knize Ladislava Tunyse Noc před popravou se dozvíme mnohé z osudu tohoto právníka, překladatele a bibliofila.
Frank měl neoddiskutovatelnou vinu na vyhlazení obcí Lidice a Ležáky. Na knihy o atentátu na Heydricha a následných represích jsme odkazovali v jednom z předchozích dílů Čtenářského deníku Auditoria.
Český národ soudí K. H. Franka (Ministerstvo informací, Praha 1947)
Küpper, René: Karl Hermann Frank (1898–1946). Politická biografie sudetoněmeckého nacionálního socialisty (Argo, Praha 2012)
Moulis, Miloslav – Tomášek, Dušan: K. H. Frank. Vzestup a pád karlovarského knihkupce (Epocha, Praha 2003)
Tunys, Ladislav: Noc před popravou (J&J, Praha 1995)
Zpověď K. H. Franka (Cíl, Praha 1946)
Související
-
Archiváři objevili dosud neznámé nahrávky z procesu s K. H. Frankem. Je na nich i Milada Horáková
Na záznamech lze slyšet výpovědi bývalé terezínské vězeňkyně, doktorky Milady Horákové, ale také velitele terezínské Malé pevnosti Jöckela nebo někdejšího zastupujícího říšského protektora Daluegeho.
-
Jak se před 75 lety dostal Karl Hermann Frank z amerického zajetí až na pankráckou šibenici?
Přezdívali mu Kat českého národa. Sám přitom tvrdil, že se český národ snažil ze všech sil chránit. Jeho údajný chráněnec mu to ale neuvěřil.
-
Přílet K. H. Franka. Jak skončil jeden z nejmocnějších mužů protektorátu?
Vysoký, velmi štíhlý, s výraznými rysy, hustými vlasy a skleněným okem – tak vypadal Karl Hermann Frank. Patrně nejvýznamnější mocenská figura v protektorátu.