Čím jsme to žili

Čím jsme to žili v květnu 1990? aneb Kde domov můj?

29. květen 2015

Kde domov můj? je nejen název a první slova naší hymny, v květnu roku 1990 se tento Tylův verš stal názvem velké výstavy, která s podtitulem 72 let Československa shrnovala nejdůležitější historické události našeho novodobého státu. Výstava se stala skutečně ojedinělou událostí, a tak není divu, že se k ní ve zpravodajských relacích média pravidelně vracela.

1. máj
Ale ještě předtím, než byla výstava zahájena (bylo to 4. května), proběhly v celé republice oslavy Svátku práce. 1. máj se ovšem v tomto roce slavil ve zcela jiné atmosféře, nežli tomu bylo v letech předchozích. A nepochybně také v jiné atmosféře, nežli tomu bylo v roce 1890, kdy se poprvé u této příležitosti sešel v Praze tábor lidu na Střeleckém ostrově.

Tábor lidu 1. května 1890 na Střeleckém ostrově v Praze

Zrušení trestu smrti
A ještě předtím, nežli začala výstava, konalo se zasedání Federálního shromáždění, jež schválilo mimo jiné novelu trestního zákona, kterou byl zrušen trest smrti. Současně pak schválilo také novelu školského zákona, kterou byla dosavadní školská soustava doplněna o školy soukromé a církevní; novela mimo jiné zakotvila akademické svobody.

K tématu zrušení trestu smrti - ryze ilustrační snímek

Ale teď už k té výstavě
Zahájena byla 4. května, konala se v paláci U Hybernů a slavnostního otevření se zúčastnil prezident Václav Havel, který se v zahajovacím projevu (viz přiložený zvuk) svěřil, co při této příležitosti prožívá poprvé. Při zahájení pohovořil také tehdejší ministr kultury, teatrolog Milan Lukeš.

Palác U Hybernů v Praze 1

Palác U Hybernů v Praze 1 foto: creative commons

Další sláva v jiném duchu
Po oslavách Svátku práce se ve zcela novém duchu odehrávaly také květnové oslavy osvobození. A to především v západních Čechách. Poprvé od roku 1948 byla na slavnostech západočeských měst, zejména však v Plzni, připomenuta úloha armády USA při osvobozování Československa v květnu 1945.

Plzeň - oslavy osvobození - letecký snímek

Plzeň - oslavy osvobození - letecký snímek - foto: wikipedia commons

Návrat slavné osobnosti
Zahajovací koncert tradičního hudebního festivalu Pražské jaro (12.5.) dirigoval tentokrát slavný Rafael Kubelík, který z naší země odešel po únoru roku 1948. Jeho pojetí Mé vlasti posluchače strhlo. Publikum zahrnulo dirigenta dlouhými ovacemi.

Rafael Kubelík-snímek z konce 30.let
Podpis Rafaela Kubelíka

Podpis Rafaela Kubelíka - foto: wikipedia commons

Den rozhlasu na výstavě Kde domov můj?
18. května (ve výroční den začátku rozhlasového vysílání) se na výstavě Kde domov můj? v paláci U Hybernů konal Den rozhlasu. Garantem rozhlasové části výstavy byl Ivan Rössler. Více o tom ve zprávě Rozhlasových novin z toho dne; foto zastihuje Ivana Rösslera jako reportéra.

Ivan Rössler

Začínali jsme žít prvními svobodnými volbami
Jakkoli se konaly až 8.-9. června, staly se volby jedním z hlavních témat květnového dění. Příprava prvních svobodných voleb do Sněmovny lidu Federálního shromáždění ovládala média v průběhu května stále intenzivněji. Volební boj v podobě, v jaké ho znaly jen generace, které ještě zažily těsně poválečná léta, se rozhořel plnou silou. O 101 křeslo do sněmovny se tehdy ucházelo 16 stran a hnutí.

Volební místnost - ilustrační snímek

A zdražovaly se potraviny…
24. května 1990 vláda ČSFR rozhodla o odstranění záporné daně z obratu u potravin a potravinářských výrobků a o zvýšení jejich maloobchodních cen od 9. července 1990; vláda rozhodnutí představila jako první významný krok cenové liberalizace. Komentář Barbory Tachecí, který je přiložen, vysvětluje (názorně) detaily tohoto nijak populárního vládního rozhodnutí.

I hovězí podražilo - ilustrační foto

Odehrávala se i dramata
Vzpoura v ruzyňské věznici, která se rozhořela koncem května, probíhala za značně dramatických okolností.
Byl to dost pohnutý měsíc – květen 1990. Rozhodně bychom ho neoznačili – alespoň v prvním plánu – jako měsíc plný lásky.

Ruzyně - věznice

Ruzyňská věznice foto: creative commons

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.