Čím jsme to žili

Čím jsme to žili…(2. část)

9. leden 2014

….před 25 lety? Vraťme se opět zpátky do onoho roku, který – jak nás uváděné dokumenty přesvědčí - začínal vcelku nenápadně a na první pohled podobně všem letům z předcházející etapy, pro kterou se vžilo označení „normalizace“. Připomeňme si opět několik událostí, tentokrát z druhého lednového týdne onoho roku. Vzpomenete si přitom na to, čím jsme žili v lednu roku 1989?Pokusíme se Vám návrat do oné doby usnadnit citací úryvků z tehdejších Rozhlasových novin, tedy perspektivou pohledu, který na dění „doma i v zahraničí“ vrhal tehdejší Československý rozhlas.

Druhý týden roku 1989 se odvíjel – alespoň co se oficiálního zpravodajství týkalo – ve znamení jednoho jubilea. Druhý lednový týden otevřeme opět pohledem, který směřoval z rozhlasu na Vinohradské třídě na Pražský Hrad.
Tomu, co uslyšíte na prvním zvukovém snímku, jenž pochází z Rozhlasových novin vysílaných na počátku 2. lednového týdne roku 1989, říkali kdysi Voskovec s Werichem „bronzování“. Tedy oslavné ódy velebící dotyčného oslavence jako bytost, která jako by snad ani nepocházela z naší planety. Jako ochránce a spasitele našeho lidu…. i když právě těmto slovům se komentář, který v RN z 9. ledna 1989 zazněl, vyhýbal jako čert kříži. Zněla by skoro liturgicky a to se přece jen jaksi nehodilo. Ale jinak by všechny superlativy, jež byly na hlavu oslavence sneseny, k nanebevstoupení bohatě stačily. Jen si to poslechněte.
V případě tohoto komentáře jsme záměrně vynechali pojmenování oslavence, který se o den později dožil 76 let. Kdyby snad někdo zaváhal, koho to Československý rozhlas na kraji roku 89 tak oslavoval, pak mu to názorně poví přiložená fotografie.

G.Husák (a L.Svoboda) při vojenském cvičení Štít 1972
Gustáv Husák-oficiální portrét

Druhý pohled z rozhlasu bude směřovat o něco níže – tedy nikoli na Pražský Hrad, ale k Valdštejnskému paláci, který se rozprostírá pod Hradem. Kdysi v něm sídlil šlechtic Albrecht z Valdštejna (nechal palác postavit v letech 1623-1630), rodu Valdštejnů palác patřil až do roku 1945, poté přešel do majetku státu, který z něj udělal sídlo postupně několika státních institucí. V době, do které se vracíme, byl palác sídlem ministerstva kultury. Od roku 1996 zde pak sídlí horní parlamentní komora, Senát PČR. 12. ledna 1989 se Rytířském sále Valdštejského paláce konala další z oslav. Její téma vyplyne po poslechu druhé zvukové ukázky.

Fidel Castro-za mlada
Podpis slouvy o spolupráci ČsRo s kubánským rozhlasem-1980.jpg

Mýlili bychom se, kdybychom si snad mysleli, že tehdejší zpravodajství se skládalo jen ze samých informací o oslavách. Už v lednu se občas objevovali zprávy o tom, že naše hospodářství nebylo úplně v pořádku, jinými slovy, že naše zem zase nevzkvétá tak, jak by se mohlo zdát z oficiálních projevů státníků. Zprávu o tom, že celá řada státních podniků – a to často i klíčových – se ocitá v platební neschopnosti tlumočila ve vysílání tehdejší ekonomická redaktora Barbora Dolečková, kterou dnes známe jako Barboru Tachecí.

V druhém lednovém týdnu roku 1989 se se svou prezidentskou funkcí definitivně rozloučil americký prezident Ronald Reagan. Zprávu o obsahu jeho posledního projevu zprostředkoval ve vysílání Československého rozhlasu hlasatel Jiří Hrubec.

Ronald Reagan a M.Thatcherová při státní návštěvě

V druhém lednovém týdnu však už z Rozhlasových novin naplno zazněla předzvěst událostí, o kterých v tuto chvíli ještě nikdo netušil, kolik přinesou vzruchu, napětí – a současně nadějí. V druhém lednovém týdnu, konkrétně v Rozhlasových novinách z 12. ledna 89, byl uveřejněn výhrůžný komentář, který byl sepsán na okraj článku, jenž vydalo den předtím periodikum Večerní Praha pod názvem „Kam kráčíš, Charto?“. Jak uslyšíme z posledního zvukového snímku, který dokumentuje dění druhého lednového týdne roku 89, komentář byl založen na ostrém osočení představitelů Charty 77, zejména pak Václava Havla.

autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka