Čím jsme to žili

Týden, kdy doznívaly katastrofy Čím jsme to žili – 23

5. červen 2014

23. týden roku 1989 byl opravdu neradostný. Alespoň perspektivou zpráv z ciziny. Z Číny přicházely stále silně znepokojivé a nepříliš konkrétní informace o počtu mrtvých po brutálním zásahu armády proti protestujícím občanům na náměstí Tien an men, ze Sovětského svazu pak neméně děsivé zprávy o následcích velkého vlakového neštěstí u města Ufa.

Jedna z mála fotografií, jež v Pekingu zásluhou zahraničních novinářů v té době vznikly, ukazuje – byť jen částečně - hrůzný obraz zkázy po vojenském zásahu na největším náměstí světa. Přesto třetí a na čas poslední zpráva rozhlasových novin vztahující se k této události hovoří už o „normalizaci“ poměrů v Pekingu a v celé Číně. Je třeba podotknout, že skutečný počet těch, kteří v důsledku zásahu na Tien an men zahynuli, čínské úřady nikdy nevydaly.

Mrtví lidé mezi vraky jízdních na pekingském nám. Nebeského klidu

V Sovětském svazu došlo k jedné z nejtragičtějších železničních nehod. Došlo k ní v důsledku výbuchu potrubí se zkapalněným plynem, který vyvolal požár dvou vlaků. Nehoda měla neobyčejně vysoký počet obětí. Přesné údaje o tomto neštěstí si můžete vyslechnout v přiložené zprávě Rozhlasových novin ze dne 5. června 1989.

Logo

První zprávou, která se vztahuje k tomuto týdnu roku 89 a kterou můžeme – na rozdíl od přechozích – označit na optimistickou (tak ji aspoň vnímala celá řada našinců, kteří si dobře uvědomovali, jaký signál tu dostávají), byla zpráva o výsledcích prvních „polosvobodných“ voleb v sousedním Polsku. S velkou převahou je vyhrála opozice, konkrétně – odborové hnutí Solidarita. Opozice tehdy získala 260 z 261 mandátu. Byl to první pád komunistické strany v celém východním bloku, výrazná předzvěst událostí, jež na podzim pokračovaly v dalších zemí, jež až dosud spadaly do tzv. "sféry vlivu Sovětského svazu".

Logo

Následující zpráva – je ze Slovenska, jež tehdy ještě nebylo zahraničím – hovoří jen v náznacích o neobyčejně uvolněné atmosféře, která zavládla na tradičním bratislavském festivalu populární hudby Bratislavská lyra. V té době ještě nikdo netušil, že jde o ročník poslední. Už pouhý výčet jmen pěveckých osobností, o nichž se ve zprávě hovoří (byli zde mimo jiné Vladimír Merta, Jaromír Nohavica, Ivan Hoffman, Iva Bittová, Václav Koubek, Pavel Fait…), naznačují, že tohoto ročníku se účastnila celá řada zpěváků, kteří rozhodně tehdy nepatřili mezi oficiální establishment. Ba naopak.

Logo

Z rozhlasových novin se však posluchači nedozvěděli celou řadu dalších pikantností, jež se tehdy na Bratislavské lyře odehrály. Zazpívala zde například slavná folková zpěvačka Joan Baezová, která propašovala na jeviště do té doby nenápadně přítomného Václava Havla. Vzal na sebe roli „bedňáka“, který zpěvačce nosil kytaru….Za tuto skutečnost, současně i za to, že věnovala jednu píseň Chartě 77, Nezávislému mírovému hnutí a disidentu Petru Cibulkovi, sklidila bouřlivý aplaus. Dělo se toho tehdy poměrně hodně, co se silně nelíbilo hojně zastoupené Státní bezpečnosti. Při vystoupení Ivana Hoffmana, při kterém kritizoval tehdejší režim, mu byl na příkaz shora vypnut mikrofon. Ani o tom se ve zprávě Rozhlasových novin nedozvíte nic.

Logo

Vzpomeňme ještě dva umělce, kteří se ve sledovaném červnovém týdnu roku 89 ocitli na stránkách novin a v rozhlasovém zpravodajství. V jednom případě to bylo v souvislosti smutné – 6. června zemřel známý operní režisér, dirigent a hudební skladatel Václav Kašlík.

Logo

Druhá zpráva z oblasti kultury pak hovoří o tom, že v Praze na Zámeckých schodech byla odhalena pamětní deska malíři, ilustrátorovi a scénickému výtvarníkovi Janu Zrzavému. Slavný výtvarník žil v letech 1890-1977.

malíř Jan Zrzavý

Na závěr jsme si nechali informaci o tom, že 10. června, stejně tak, jako tomu bylo v předchozích letech – a dodejme, jako tomu bylo i v letech následujících – proběhla v Lidicích tryzna připomínající 47. výročí tragického osudu této obce. Pohovořil na ní tehdy předseda České národní rady, dlouholetý komunistický politik Josef Kempný.

Logo
autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.