Čím jsme to žili
Zase jedno vítězství! Čím jsem to žili – 27
Dnešní návrat do roku 1989 začneme zase pro jednou zprávou radostnou. Ocitáme se v prvním červencovém týdnu, tedy v době, kdy tradičně vrcholí nejslavnější grandslamový tenisový turnaj světa – Wimbledon. S pohárem v ruce vidíme na snímku dvojici našich tenistek Helenu Sukovou a Janu Novotnou.
Ženám se daří
V roce 1989 se konal už 103. ročník slavného turnaje. Naše tenistky porazili ve finále čtyřhry ruský pár Larisu Savčenkovou a Natašu Zverevorou 6:1 a 6:2. Českým tenistkám se ve Wimbledonu daří už tradičně lépe, nežli jejich mužským protějškům – letošní ročník to opět potvrzuje. Ivan Lendl, pro nějž zůstal titul ve Wimblednu jediný, na který nedosáhl, vypadl v semifinále s pozdějším vítězem Beckerem.
Po mostě do Koreje
Dva mosty na obrázku vedou přes řeku Yalu (v městě Dangdong), která odděluje Čínu od Severní Koreje. Levý most je však zničený, byl vybombardován v průběhu korejské války v roce 1953. Po druhém pak vede železniční trať spojující Čínu a severokorejský Pchjongjang. Zde se konal v červenci 1989 13. Světový festival mládeže a studentstva.
Mirek a Kim
Festivaly mládeže nebyly jen příležitostí pro rozdováděné juchání mladých, byly současně výraznou politickou platformou, na které se formulovaly v největší míře antiimperialistické deklarace. V průběhu festivalu v Severní Koreji přijal – mimo jiné – nejvyšší tehdejší korejský představitel Kim Ir-sen tehdejšího vedoucího tajemníka městského výboru KSČ v Praze Miroslava Štěpána.
Kdo seje vítr
Pod tímto titulkem vyšel 30. června v Rudém právu článek, který ostře kritizoval petici Několik vět. Iniciátoři petice, kterou mezitím podepisovali další a další lidé, byli v článku označeni za „rozvraceče přestavby, usilující o návrat ke kapitalismu“. Další média se okamžitě do této kampaně zapojila. Československý rozhlas začal téměř pravidelně publikovat podobné názory „lidu“, jaké jsou uvedeny v následujícím úryvku z Rozhlasových novin ze dne 4. července.
Odkaz církevního rebela
Zatímco dnes je 6. červenec státním svátkem, v roce 1989 byl „pouze“ památným dnem. Nic to však nemění na tom, že onoho dne si dnes jakok tehdy připomínáme výročí smrti římskokatolického kněze, českého středověkého náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga, především však církevního reformátora a kazatele Jana Husa. V roce 1989 se konal slavnostní pietní večer v Husově rodiště v Husinci na Prachaticku.
Nadějná jednání ve Francii
Ze světového dění vzbudila tehdy pozornost další západoevropská mise sovětského představitele Michaila Gorbačova. Zavítal do Francie, kde vedl s prezidentem Mitterandem celou řadu hovorů, které prohloubily (i u nás) naději, že vztahy mezi Východem a Západem se skutečně začínají zlepšovat.
Nejutajenější vojenský projekt
Aby však posluchači podobných nadějných zpráv, jež v sobě obsahovaly přísliby skutečně mírového vývoje světa, nepropadali nepatřičnému optimismu, dostalo se jim vzápětí lakonické informace o finálních zkouškách, do nichž dospěl vývoj amerického neviditelného strategického bombardéru B-2.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka