Čím jsme to žili

Oblouk se uzavírá… Čím jsme to žili - 52

23. prosinec 2014

Oblouk roku 1989 můžeme symbolicky vnímat jako čas mezi lednovým zatčením a uvězněním Václava Havla v době demonstrací, jež připomínaly odkaz Jana Palacha, a mezi zvolením téhož Václava Havla prezidentem republiky, k němuž došlo 29. prosince. Je to oblouk monumentální a otevírá celou řadu průhledů do souvisejícího dění. Tyto průhledy jsme se – v našem ročním seriálu – pokoušeli pootevřít.

Volba prezidenta …
…která se uskutečnila 29. prosince 89, se stala dominantní událostí konce roku 1989, událostí, která jakoby zatlačila do pozadí i tradiční oslavy vánočních svátků.

Václav Havel - snímek ze soukromí

Václav Havel - snímek ze soukromí

Prezidentova přísaha…
… a následný jeho projev z balkónu na 3. nádvoří Pražského hradu byly veřejností ostře sledovány. První vojenská přehlídka, kterou V. Havel ve funkci prezidenta uskutečnil, vstoupila do dějin pak především onou netradiční délkou Havlových nohavic.

Václav Havel-při vojenské přehlídce

Panorama Pražského hradu

Oblouk opsal také osud …
…rumunského diktátora Ceaucesca. Byl to však oblouk tragický: rumunský absolutistický prezident, v roce 1968 u nás oslavně vítaný jako symbol svobodomyslnosti, byl za své kruté činy během své vlády ve velmi krátkém soudním řízení v Bukurešti odsouzen k smrti a se svou ženou Elenou okamžitě popraven.

Logo

Ale i na oslavu Vánoc tehdy došlo…
…a mnoho osobností kulturního i veřejného života při nich vyslovovalo svá vyznání, svá přesvědčení a své naděje. V rozhlase tehdy – se svým přáním a vyjádřením svých nadějí – vystoupila také herečka Věra Galatíková.

Věra Galatíková

Čekání na Godota
A právě v tyto dny, v čase, který mnozí později připodobňovali vrcholné scéně z jakéhosi absurdního dramatu, zemřel v Paříži ve věku 83 let romanopisec a dramatik irského původu Samuel Beckett, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Beckett si označení klasika „absurdního dramatu“ získal především svou slavnou hrou Čekání na Godota.

Samuel Beckett

Spisovatel a dramatik Samuel Beckett

Nesnesitelná lehkost bytí…
…v ony dny tak často vzpomínaný román Milana Kundery (vzpomínaný nyní hlavně pro mnohoznačnost jeho názvu, nežli pro jeho obsah – protože o onom dynamickém čase nikomu nezbýval čas na to, aby četl literaturu!) se dočkal významného ocenění. Byl zařazen mezi 10 nejlepších románů 80. let 20. století.

Milan Kundera

Spisovatel Milan Kundera

Okruh se uzavírá poděkováním…
…a to jednak tím, které zaznělo v posledních Rozhlasových novinách roku 89 z vysílání Československého rozhlasu, současně pak tím, které vyslovuji dnes, tedy na sklonku roku 2014 za tvůrce cyklu „Čím jsme to žili“.

Čím jsme to žili?
Celoroční cyklus, který jste na webové stránce Archivních a programových fondů Českého rozhlasu mohli sledovat od prvního do posledního týdne letošního roku, jsme připravovali s vědomím, že události staré 25 let nelze v žádném případě prožít znovu. Lze je nanejvýš připomenout, fragmentárně naznačit, stručně rekapitulovat. Naší snahou bylo nalézt a naznačit v dokumentárním materiálu vnitřní souvislosti. Poučeni vývojem, který po onom vzpomínaném roce nastal, mohli jsme už s odstupem v náznacích dodat stopu hodnocení. Rozhodně jsme se chtěli vyvarovat nánosu nostalgie, který tak často zaplavil mnoho jiných rekapitulací událostí onoho přelomového roku. Jsme totiž přesvědčeni, že nejvlastnější smysl historických ohlédnutí spočívá v tom, že nám poskytují příležitost vytěžit z poznání minulosti poučení pro budoucnost, možnost vyvarovat se toho, co se ve zpětném pohledu ukázalo být chybou, omylem. S nadějí, že i Vám, kteří jste cyklus „Čím jsme to žili“ sledovali, naše práce podobnou příležitost nabídla,Vám chceme poděkovat za pozornost, již jste cyklu po celý rok věnovali.

„Pravdu i z rozhlasu.“ Protestující před budovou Československého rozhlasu žádají během listopadu 1989 pravdivé zpravodajství

"Říkejte nám pravdu!" volali posluchači před budovou Čs.rozhlasu v listopadu 89

autoři: Jiří Hubička , Tomáš Bělohlávek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka