Čím jsme to žili

Čím jsme to žili v dubnu 1990? – 2. část

30. duben 2015

Čas čilé činorodosti Ten čas měsíce dubna byl vyplněn velkou činorodostí. Vykazovali ji čelní státní představitelé, kteří jezdili na důležité návštěvy, vykazovali ji představitelé jiných států, kteří jezdili k nám, vykazovali ji občané, kteří si žádali přejmenování ulic, náměstí, měst… a všeho, co jim připomínalo bývalý režim, projevovaly ji různé spolky na Slovensku, které stále hlasitěji volaly po státní samostatnosti. A velkou činorodost projevili také naši hokejisté v zápase se Švédskem, který se odehrál na mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku.

Cesta Václava Havla vedla do Izraele a Jásira Arafata do Prahy
Václav Havel se koncem dubna 1990 stal prvním prezidentem země střední a východní Evropy, který kdy navštívil Izrael. O detailním programu Havlovy návštěvy v Jeruzalémě referuje ve zpravodajství Rozhlasových novin z 25. dubna Jiří Vejvoda a Michal Michalčík. Opačným směrem – tedy ze Středního východu do naší republiky – zavedly nedlouho předtím (10. dubna 1990) – kroky prezidenta státu Palestina Jásira Arafata. Setkal se v Praze s Václavem Havlem, ale i s dalšími našimi představiteli.

Prezident Palestiny Jásir Arafat

Vzhůru do ekonomické reformy!
Na úřadu federální vlády se konala tisková konference, na které zazněly hlavní zásady chystané ekonomické reformy. Stojí za to připomenout si slova tehdejšího ministra financí Václava Klause, který jednak velmi prosí novináře, aby informovali opravdu, ale opravdu uceleně..., dále pak stručně shrnuje šest základních oblastí chystané reformy.

Václav Klaus

Odcházení není snadné
Sovětská armáda byla sice už na odchodu, ale okolnosti, jež tento odchod provázely, byly komplikované, často tristní. V citované zprávě je vylíčena situace ve Vysokém Mýtě.

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě foto: creative commons

Zemřela legenda filmového plátna z časů 30. a 40. let
Jakkoli odešla z aktivního hereckého života už v roce 1941, přesto stále působil její ušlechtilý půvab, stopa tajemství a především její mimořádný herecký talent. Pamětníci si proto její odchod připomněli s lítostí. Švédská herečka Greta Garbo zemřela 15. dubna 1990 v New Yorku.

Greta Garbo - snímek z rok 1939

V Piešťanech se nejen lámou hole, ale i letité tradice
Ve známém slovenském lázeňském městě se na konci dubna 1990 uskutečnila valná hromada sdružení Obrody Slováků. Volání po slovenské samostatnosti však v tyto dny nezaznívalo jen odtud. Znělo z mnoha dalších míst Slovenska.

Lámání hole-symbol Piešťan

Lámání hole - symbol Piešťan foto: public domain

Není jedno, jak se co jmenuje…aneb přejmenování ulic, náměstí a dalších míst
A téhož dne se konalo shromáždění občanů v Praze, kteří se chtěli stát svědky přejmenování ulic, náměstí a dalších míst ve městě. Doba společenských změn volá zpravidla po bourání pomníků – a výměně cedulek na nároží ulic. Bylo tomu tak i v Praze. – Na shromáždění na Palackého náměstí (to nebylo přejmenováno) promluvil prezident Václav Havel.

Dříve Engelsovo, nyní Rašínovo nábřeží v Praze

Dříve Engelsovo, není Rašínovo nábřeží v Praze foto: creative commons

Věřící na Řípu!
Slavnostní mše na hoře Řípu na počest svátku svatého Vojtěcha a svatého Jiří se na tomto památném místě konala po dlouhých jedenačtyřiceti letech.

Říp, rotunda svatého Jiří

Se Švédy na začátku zápasu pořádný šok
Na mistrovství světa v hokeji, které se konalo ve Švýcarsku, hráli naši hokejisté 30. dubna ve finálové skupině se Švédy. Jak se utkání vyvíjelo a jak dopadlo, to si můžete poslechnout ve zpravodajském vstupu Aleše Procházky. Prozradíme jediné – jeden z našich gólů vstřelil Jaromír Jágr! (Celkově tehdy náš tým skončil na mistrovství světa čtvrtý za Kanadou, Švédskem a Sovětským svazem.)

Byl to pestrý měsíc – duben roku 1990.

Jaromír Jágr, oslava mistrovského titulu v roce 2010

Jaromír Jágr a další část národního týmu - oslava mistrovského titulu v roce 2010. foto: creative commons

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.