Čí jste dítě? aneb Za dr. Janem Wenigem
Doktor Jan Wenig byl vynikající publicista, rozhlasový a filmový novinář a kritik, autor celé řady umělecko-historických knih, ale především velmi zasvěcený a vzdělaný autor rozhlasových pořadů, jejich citlivý průvodce.
Jednou z relací, kterou uváděl, byl oblíbený pořad z konce 60. let; vysílal se pod titulem: Čí jste dítě? Jednoho dne (přesně řečeno 5.ledna 1968) byl Jan Wenig před stejnou otázku a před mikrofon postaven sám. Na prvním zvukovém záběru si můžete poslechnout jeho odpověď.
Jan Wenig se narodil 23. června 1905 v Praze. Jeho životní směřování bylo nepochybně předurčeno prostředím, ve kterém se od dětství pohyboval. Atmosféru té doby a oněch míst líčí Jan Wenig na dalším zvukovém záběru.
Namísto medicíny vystudoval Jan Wenig na pražské filozofické fakultě dějiny divadla a katedru srovnávacích literatur. Studia dokončil v roce 1930 a po etapě působení v Univerzitní knihovně a v časopise Týden v rozhlase byl v roce 1937 přijat do přednáškového oddělení tehdejšího Radiožurnálu, kde dostal za úkol věnovat se kulturní publicistice. Později zastával funkci tiskového referenta, od padesátých let až do odchodu do důchodu v roce 1966 pracoval v dokumentačním oddělení. Jeho největší přínos však tkvěl v pořadech, v nichž posluchačům představoval vynikající osobnosti českého kulturního a vědeckého života.
V ohlášení pořadů, které Jan Wenig uváděl, se velmi často objevuje slovní spojení: spoluhovoří Jan Wenig. Bylo to oprávněné. Jeho part, jímž do rozhovorů vstupoval, byl zpravidla dlouhý, mnohdy monologický, jinde dovedl naopak v dialogu se zpovídanou osobou vytvořit atmosféru přátelské blízkosti a důvěry. Tak tomu bylo například v rozhovoru s hercem Karlem Högerem, který byl zacílen na školní mládež.
Na závěr této malé vzpomínky na významnou osobnost Československého rozhlasu dob minulých si můžete poslechnout Wenigovu „skromnou radu dnešním rodičům.“ Je to zásada platná nejen v době svého vzniku, v nemenší míře platí dodnes.
Dr. Jan Wenig zemřel 20. března 1979.