Český rozhlas chce rozpoutat debatu o hrdinech s otazníkem, odvysílá portréty i dokumenty

7. září 2015

Herec Vlasta Burian, prezident Emil Hácha, bratři Mašínové a řada dalších jmen dodnes rozděluje českou společnost v názoru na to, jestli to byli hrdinové nebo zbabělci. Český rozhlas proto zahájí v polovině září projekt Hrdinové s otazníkem, jehož smyslem je rozptýlit černobílé vnímání osobností, které se nejednoznačně zapsaly do české historie posledních několika desítek let.

„Český rozhlas vytipoval 10 diskutovaných jmen moderních dějin a nabídne kromě detailních informací o jejich činech i spektrum často protichůdných názorů odborníků. Do debat přes sociální sítě a web zapojíme také širokou veřejnost. Stanice Radiožurnál, Dvojka a Plus odvysílají v druhé polovině září o Hrdinech s otazníkem sérii portrétů, hraných dokumentů, rozhovorů a debat,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.


Serál vysílají stanice
Radiožurnál v 15:10
Dvojka v 16:30 – Jak to vidíte
Plus v 9:30 – Pro a proti
Vltava v 5:35 – hraný dokument
14. září – Ctirad a Josef Mašínovi
15. září – Vlasta Burian
16. září – Pavel Wonka
17. září – Pavel Stehlík
18. září – Emil Hácha
21. září – Miloš Kopecký
22. září – Ludvík Svoboda
23. září – Josef Hasil
24. září – Julius Fučík
25. září – Jan Antonín Baťa

Posluchači budou moci na webu www.hrdina.cz a na sociálních sítích o všech deseti vybraných osobnostech diskutovat a ohodnotit jejich historické vyznění. Prvními, kteří v pondělí 14. září seriál zahájí, budou bratři Mašínové.

„Když před sedmi lety dostali Mašínové Plaketu předsedy vlády, začala velmi ostrá diskuze o tom, jestli byli hrdinové nebo při svých operacích zabíjeli zbytečně. Dodnes oba tábory nenašly společnou řeč. Tyto ostré hrany bychom rádi otupili tím, že nabídneme fakta a názory v atraktivní formě a umožníme vyjádřit názor i těm, kteří se do diskuze zatím nezapojili,“ říká Ondřej Kopa, ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu.

Součástí projektu Českého rozhlasu Hrdinové s otazníkem jsou hrané dokumenty, které zachycují klíčové okamžiky v životech deseti vybraných osobností. Scénáře vznikaly ve spolupráci s historiky, aby všechna fakta byla uvedena přesně a nevznikly žádné pochybnosti. Do hlavních rolí Český rozhlas obsadil například herce Josefa Dvořáka (ztvárnil Vlastu Buriana), Marka Daniela (role Jana Antonína Bati), Josefa Somra (role Emila Háchy) a další.

Bratři Mašínové

Seriál Hrdinové s otazníkem je součástí celoročního projektu Českého rozhlasu HRDiNA.CZ. Na jaře byl v jeho rámci odvysílán seriál příběhů k 70. výročí konce 2. světové války a v létě uveden seriál k 600. výročí upálení Jana Husa. V říjnu projekt vyvrcholí seriálem příběhů nazvaným Hrdinové kolem nás a velkým listopadovým Koncertem pro hrdiny v Ostravě.

autor: ČRo
Spustit audio