České primatoložky v Bai Hokou
Ve vysílání ČRo Leonardo už jsme Vás informovali o tom, že se dvě české primatoložky - Klára Judita Petrželová a Ilona Profousová - vypravily do středu Afriky za účelem studia nálevníků - organismů, které se objevují v trávicím ústrojí goril nížinných. Nyní zveřejňujeme unikátní článek přímo od jedné z nich, ve kterém se o výzkumném projektu uprostřed afrických pralesů dozvíte víc...
V prosinci minulého roku jsme s Dr. Klárou Petrželkovou podnikly výzkumnou cestu do Středoafrické republiky. Cílem cesty byla chráněná oblast Dzangha-Sangha, zahrnující národní park Dzangha-Ndoki (1220 km2) a Dzangha-Sangha Dense Forest Special Reserve (3359 km2 ). Chráněná oblast Dzangha-Sangha byla založena 29. 12. 1990 a každá z jejich částí získala ochranný status. Terénní práce byly zaměřeny na sběr dostatečného množství vzorků trusu od habituované a semihabituované skupiny goril nížinných (Gorilla gorilla gorilla) právě v národním parku Dzangha-Ndoki. Místem našeho působení byl výzkumný tábor v Bai Hokou, v jehož blízkosti se nachází jediná habituovaná (lidské přítomnosti přivyklá) skupina goril nížinných na světě. Pak také tábor Mongambe, kde jsme vzorkovaly semihabituovanou skupinu goril. Tato terénní práce navazovala na výzkum v Ugandě a Tanzanii v letech 2006 a 2007, kde probíhal kontinuální sběr vzorků trusu od volně žijících šimpanzů.
Studie "Nálevníci rodu Troglodytella: patogeny nebo endosymbionti lidoopů? Nový přístup k veterinární péči a pochopení trávení u lidoopů" proběhla pod záštitou projektu Grantové Agentury ČR a byla provedena ve spolupráci s in situ projektem "Programme d´Habituation des Gorilles Aires Protegés Dzanga-Sangha" koordinovaným středoafrickým Ministére des Eaux, Forets, Chasse et Peches de l´Environnement et du Tourisme a WWF (Word Wildlife Fund = Světový fond divočiny).
Závěry studie by měly pomoci pochopení variability entodiniomorfních nálevníků goril nížinných ve volné přírodě ve srovnání se situací v zajetí. Zároveň doufáme, že celkové parazitologické vyšetření přispěje k rozšíření znalostí o parazitofauně goril nížinných. V navázané spolupráci s Programme d´Habituation des Gorilles Aires Protegés Dzanga-Sangha bychom rádi pokračovali, a to v dalších projektech zaměřených především na studium přenosu patogenů mezi místní lidskou populací a gorilami a porovnávání parazitárních infekcí mezi skupinami goril s různou úrovní habituace. Monitoring zdravotního stavu goril je důležitý z hlediska ochrany tohoto druhu. Ve srovnání s intenzivně studovanými gorilami horskými (Gorilla gorilla beringei) z národních parků Virunga Volcanos a Bwindi jsou poznatky o parazitofauně goril nížinných bohužel stále velmi omezené.
Poděkování patří: GAČR 524/06/0264 a nadaci "Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových".