Adoptované gorily v Limbe

1. červen 2006

Ze záchranné stanice Limbe Wildlife Center v západní části Kamerunu pocházejí čtyři gorily, které jsme adoptovali díky vybraným finančním prostředkům. Osudy zvířat v Limbe nejsou zrovna veselé, jde o zvířata, která byla nějakým způsobem ohrožená lidskou činností - těžbou dřeva, ilegálním obchodem s masem (tzv. bushmeat trade), obchodem s vlastními zvířaty (pettrade)... Pojďme se tedy podívat zblízka na životní příběhy právě těch našich čtyř adoptovaných goril.

Chella

Chella je dominantním a zároveň největším samcem ve skupině. Do Limbe Wildlife Center přišel z Východní provincie Kamerunu, z města Ebolowa. Pytláci zabili v lese jeho matku a její maso chtěli prodat na trhu s bushmeatem. Malého Chellu naložili do kufru taxíku a vyrazili směrem do města. Na jedné policejní kontrole byli ale zastaveni a vládní úředník, zodpovědný za ochranu zvířat, objevil a následně i zabavil tělo mrtvé matky. Chella byl později s pomocí paní Pirazzi, italské lékařky z místní nemocnice, dopraven do Limbe Wildlife Center.

Chella 5

Zpočátku byl jeho zdravotní stav špatný. Chella byl dehydrovaný, měl oteklé oči a nechtěl jíst. Naštěstí se po velmi krátké době vzpamatoval a začal růst.

Dnes je dominantním samcem ve skupině jedenácti goril. V přírodě by si svou dominanci nikdy nedobyl, neboť není stříbrohřbetý, nýbrž černohřbetý. V zajetí mu ale tento handicap evidentně vůbec nevadí, neboť respekt si dokázal získat i tak a pořádek ve skupině si umí zjednat stejně dobře jako "náš" Richard.

Jumbo

Příběh gorilí samice Jumbo se od Chelly moc neliší - do LWC přišla také jako sirotek. Její matka i otec byli zabiti v lese lovci a Jumbo měla být prodána. Dostala se opět až k paní Pirrazi, která o koupi ale neprojevila zájem. Dotyčný už nevěděl, co si má s Jumbo počít, a tak ji zanechal v zahradě lékařky. Ráno našla paní Pirrazi opuštěnou Jumbo před svým domem a měla jedinou možnost - zkontaktovat záchrannou stanici a dovézt ji do LWC stejně jako samce Chellu.

Jumbo 2

Jumbo přišla v dobrém stavu, měla chuť k jídlu i k hraní. Dodnes je nejaktivnějším členem gorilí skupiny, je zvídavá a u všeho musí být první. Miluje kontakt s lidmi, a aby upoutala pozornost, hrozně ráda se předvádí. Od ostatních ji poznáte podle nápadné jizvy na hlavě.

Arno

Mladý samec Arno byl přivezen z Jižní provincie Kamerunu. Byl chycen a držen jistým Libanoncem, který zde vlastnil velkou těžařskou společnost. Když ale vydělal dostatek peněz na vývozu dřeva, rozhodl se Kamerun opustit.

Arno

Arna zanechal svým spolupracovníkům. Nechal jim také nějaké finance, aby se o něj postarali. Když jim ale peníze došly, nové už neposlal. Tito lidé pocházeli z vesnice, byli velmi chudí a neměli tak prostředky na to, aby se o Arna starali i nadále. Arno je začal postupem času obtěžovat, kradl jim ovoce a také je napadal na jejich farmách. Vedoucí vesnice tedy zkontaktoval vládní úředníky zodpovědné za ochranu zvířat a ti to oznámili Limbe Wildlife Center. Tým z Limbe tedy urazil vzdálenost víc než 700 km, aby zachránil Arna.

Dnes je již šťastným členem gorilí skupiny. Před cizími lidmi je trochu plachý. Ale v okamžiku, kdy do výběhu vstoupí jeho ošetřovatel Alfred Bama, rozzáří se a stane se hlavním aktérem veškerých her.

Nyango

Nejstarší gorilí samicí ve skupině je Nyango. Je jí 16 až 17 let a je to jediná tzv. cross river gorilla (tedy poddruh gorila nížinná nigerijská) držená v zajetí. Ve volné přírodě je těchto goril řádově jen několik stovek, takže můžeme říci, že jde opravdu o kriticky ohrožený druh. Nyango původně žila v jedné americké misionářské rodině ve městě Mamfé. Byla domácím mazlíčkem, ale když vyrostla a zesílila, stala se velmi neovladatelnou. Kradla v domácnosti potravu, a dokonce i kousala rodinné příslušníky. Rodina tedy usoudila, že si ji nemůže už déle nechat a zkontaktovala Limbe Wildlife Center.

Nyango 2

Nyango byla první gorilou, která se dostala do Limbe. Ze začátku měla velké problémy, neboť tím, že žila v domácnosti s lidmi, měla pocit, že je také člověk. Chodila volně po celém záchranném centru, prohlížela si návštěvníky, neútočila ani nekousala. Nechtěla zůstávat v kleci. Když ji tam ošetřovatelé chtěli zavřít, hrozně vyváděla. Teprve až když do LWC přišla další gorila, začala si Nyango zvykat na zvířecí způsob života.

Dnes funguje ve skupině jako matka, stará se o mláďata - když se třeba perou, je to ona, kdo je uklidní. Poznáte ji podle bílého zakaleného oka. Zřejmě následkem nějakého úrazu je na jedno oko slepá. Kromě toho je výrazně zavalitější postavy.

autor: Jana Jirátová
Spustit audio
Projekt Odhalení