2x s Janem Zrzavým - rozhovor - 1947, Nedělní okénko Zrcadla kultury - 1963

15. únor 2013

Nejen na módu, architekturu, styl života a na umění má vliv doba. Stejně tak ovlivňuje i způsob natáčení a konečnou podobu rozhlasového vysílání. Nabízí se srovnání dvou pořadů na stejné téma. A současně máme možnost poslechnout si hlas malíře Jana Zrzavého tak jak byl natočen v rozmezí 16 let.

První ukázka pochází z pořadu, který v roce 1947 s Janem Zrzavým natočil reportér Josef Cincibus. Otázky posbíral od studentů výtvarné akademie a pak už se jen ptal.

Na audio záběru je Janu Zrzavému 57 let a byl natočen krátce před tím, než byla v československém umění oficiálně přijata koncepce socialistického realismu. Té se Jan Zrzavý nepřizpůsobil, a tak řadu let maloval v ústraní a nepřicházeli za ním ani reportéři. Do výstavních síní a do médií se naplno vrátil až v roce 1963, kdy Národní galerie uspořádala v pražském Mánesu výstavu jeho celoživotního díla. A z toho roku je i další záznam hlasu Jana Zrzavého. Byl natočen pro pořad Nedělní okénko Zrcadla kultury. Vysílal se přesně 15. února 1963 a uváděl jej herec Josef Větrovec. Můžete sami posoudit, jak řekla bych – sošně – a vzletně je tento pořad komponován. V tomto stylu bylo natočeno mnoho tehdejších uměleckých pořadů. Byl to trend konce padesátých a začátku 60. let. Ale i v tomto režijním pojetí zůstává projev tehdy 73letého malíře příjemně civilní .

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio