Život „tatíčka“ národa

Reportáž z knihovny T. G. Masaryka - 1935, rozhovor s vrátným této knihovny - 1937

Spojení měsíce března a knižní kultury se udržovalo po dlouhá léta v průběhu doby tak zvaného socialismu. Poprvé byl březen připomínán jako měsíc knihy v roce 1955. My se však v pořadu, který se váže k 3. březnu, přeneseme o dalších 20 let zpět, tedy do března roku 1935.

Tehdy odvysílal Československý rozhlas reportáž, která posluchače zavedla do knihovny prezidenta Masaryka, do oněch prostor pražského Hradu, jež adaptoval a zvelebil slovinský architekt Josip Plečnik. V reportáži, z níž se nám dostane plastického popisu podoby knihovny, měl hlavní slovo knihovník hradní knihovny doktor Ostrčil.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.