Život „tatíčka“ národa

Zpráva o úmrtí T. G. Masaryka - 1937

14. září 2013
Předchozí díl
Následující díl

Ozvou-li ve vysílání rozhlasu tyto truchlivé fanfáry, můžeme si být téměř jisti, že je bude následovat zásadní a nepochybně smutná zpráva. Bylo tomu tak i 14. září roku 1937. Poté, kdy v ranním vysílání pražského Radiojournalu zazněl právě uvedený motiv, ozval hlasatel, který takovou zprávu sděloval národu.

Jakkoli byl zdravotní stav bývalého prvního prezidenta, který se své funkce pro postupující nemoc vzdal už v prosinci roku 1935, na podzim roku 1937 veřejností bedlivě sledován a všichni věděli, že se dny milovaného státníka naplňují, přesto zpráva o Masarykově smrti vyvolala v celé zemi upřímný smutek. Pražský Radiojournal připravil podrobnou informaci o posledních hodinách života bývalého prezidenta.

Pohřeb Tomáše Gariqua Masaryka se uskutečnil o týden později, tedy 21. září 1939. Z celodenního průběhu této pietní akce, z převozu prezidentových ostatků na hřbitov v Lánech vysílal pražský Radiojournal rovněž přímý přenos. Na jeho uskutečnění se podíleli všichni hlasatelé, kteří v té době v rozhlase pracovali. Záznam z pohřbu Tomáše Masaryka patří k nejrozsáhlejším rozhlasovým reportážím, které se v té době, tedy v druhé polovině 30. let, uskutečnily.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.