Zářící kopinatci

16. listopad 2007

Molekulární biologové si už zvykli na to, že ke značení různých molekul a tkání mohou využívat zelené fluorescenční proteiny. Jejich zdrojem byly primitivní mořské organismy - medúzy a korály, u jiných živočichů až dosud zelené fluorescenční proteiny nebyly objeveny.

Teprve biologové ze Scripps Institution of Oceanography nyní zjistili, že takzvaný GFP (green fluorescent protein) se vyskytuje také u živočicha, který je z hlediska evoluce nesmírně významný. Kopinatec Brachiostoma totiž představuje jakousi přechodnou formu mezi bezobratlými a obratlovci. Tito živočichové, kteří tráví většinu času zahrabaní v písku mořského dna, se díky protáhlému tvaru těla na první pohled podobají malým rybkám.

Podle zprávy ze Scrippsova institutu je GFP kopinatce velice podobný proteinům, které nacházíme u korálů - což je vzhledem k tomu, že se obě skupiny živočichů oddělily před stovkami milionů let, poněkud překvapivé. Objev také ukazuje, že fluorescence je pro živočichy zřejmě důležitější, než se zatím předpokládalo.

Jakou funkci má právě u kopinatce, není jasné. Jedna teorie hovoří o tom, že GFP absorbuje poškozující sluneční záření a přebytečnou energii uvolňuje ve formě fluorescence. Další tvrdí, že protein může sloužit jako antioxidant a zmírňovat stres, který buňkám způsobují změny teploty a dalších faktorů prostředí.

Převzato z Českého rozhlasu Leonardo

autor: Martina Otčenášková