Velikonoce na Vltavě ozdobí rozhlasové hry a pašijová hudba

12. duben 2020

Vedle řady pořadů o tradičních zvycích nebo životech svatých zařazuje stanice Vltava na každý den také rozhlasovou hru. Na Velký pátek inscenaci Dvojí zákon, v níž Karol Sidon parafrázuje biblické motivy. V režii Jiřího Horčičky uslyšíte Rudolfa Hrušínského nebo Radoslava Brzobohatého. V sobotu je na programu premiéra hry Soudný den rakouského dramatika Ödöna von Horvátha.

 • pátek 10. dubna od 15:00
  Karol Sidon: Dvojí zákon
  Apokryfní rozhlasová hra parafrázující biblické motivy. Účinkují: Rudolf Hrušínský st., Radoslav Brzobohatý a další. Natočeno v roce 1968.

 • sobota 11. dubna od 15:00
  Ödön von Horváth: Soudný den
  Premiéra hry o věčné lidské touze po vyšší spravedlnosti. Režie Vít Vencl. Účinkují: Dana Černá, Martin Myšička, Václav Vydra a další.

 • neděle 12. dubna od 9:00
  Sváteční bohoslužba Římskokatolické církve. Slouží Mons.Tomáš Halík.

 • neděle 12. dubna od 15:00
  Oldřich Daněk: Dialog v předvečer soudu
  Neprávem zapomenuté nastudování textu, který v roce 1966 zvítězil v soutěži o nejlepší rozhlasovou hru. Režie Jiří Roll. Natočeno v roce 1966.

 • pondělí 13. dubna od 15:00
  August Strindberg: Hra snů
  V jednom dlouhém snu, kde je vše dovoleno a vše je možné, prochází Dcera boha Indry základními lidskými situacemi a ve zkratce prožívá lidský úděl. Režie Kateřina Dušková. Účinkují: Jana Stryková, Norbert Lichý a Martin Finger.

 • pondělí 13. dubna od 16:30
  Benjamin Britten: Jarní symfonie op. 44.
  Symfonie o čtyřech částech pro soprán, alt tenor, smíšený sbor, chlapecký sbor a orchestr. Zpívají Alison Hagley, Catherine Robbin a John Mark Ainsley, Monteverdi Choir a Choristers of Salisbury Cathedral (chlapecký sbor). Hraje Philharmonia Orchestra, řídí John Eliot Gardiner.

Zažijte velikonoční dramata v klidu domova

Sobotní premiéra Soudný den je jedna z posledních her rakouského dramatika Ödöna von Horvátha. Napsal ji v neklidných časech před vypuknutím druhé světové války – o věčné lidské touze po vyšší spravedlnosti. V režii Víta Vencla se představí Honza Hájek, Klára Suchá, Václav Vydra nebo Martin Myšička.

Jan Hájek, herec

V neděli doporučujeme Hru pro pamětníky, uslyšíte neprávem zapomenutou inscenaci textu, který v roce 1966 zvítězil v soutěži o nejlepší rozhlasovou hru. Dialog v předvečer soudu Oldřicha Daňka nastudoval ještě v témže roce režisér Jiří Roll, ale než se rok s rokem sešel, režisér se k textu vrátil a natočil ho znovu, ale v novém obsazení. Nikdo přesně neví, proč, protože mezi oběma inscenacemi nejsou zásadní rozdíly. Ty drobné ale budete moci najít sami, na web a Facebook zařazujeme k poslechu obě varianty.

Na pondělní svátek vysíláme opravdovou klasiku – Hru snů Augusta Strindberga. Právě tento básnický text měl on sám ze svého díla nejraději. V režii Kateřiny Duškové hrají Jana Stryková, Norbert Lichý, Martin Finger nebo Miroslav Etzler.

Ježíšův příběh i hudba jara

Na Velký pátek zazní bohatý výběr pašijové hudby. Uvede ho Dialog Kající duše a Boha Sébastiana de Brossard od 9:40. V sobotu vás zveme v čase k poslechu oratoria k Božímu hrobu Jana Dismase Zelenky Il Penitenti al Sepolcro del Redentore v podání souborů Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 a sólistů.

Na neděli Božího hodu jsme vybrali záznam koncertu z Nového Zélandu s Ježíšovým velikonočním příběhem v dílech Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Krátce po 15:45 zazní Missa Paschalis Jana Dismase Zelenky, hrát budou členové souboru Ensemble Inégal.

02979804.jpeg

Na Velikonoční pondělí se rozezní monumentální Bruselská mše Heinricha Ignaze Franze Bibera a jarní motivy nabídne Jarní symfonie Benjamina Brittena od 16:15 a také večerní Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Spustit audio