Tereza je v Africe! (úterý 7. října 1997)

7. říjen 1997

8:00 - Včera jsem psal, že Jakubovy poslední souřadnice mohly být hodně nepřesné. Byly. Dokonce mnohem víc, než jsem si myslel. Jakub zůstal na severu Izraele!

Včera večer se v Toulouse naštěstí dobrali nového výsledku: 33° 5´ s.š., 35° 35´ v.d.; kvalita zaměření a výpočtu je tentokrát A čili chyba může být jen pár kilometrů.

Oproti nedělnímu ránu se Jakub přesunul o kousíček k západu a ještě víc se tak přiblížil údolí, kde se v minulých dvou letech zastavoval jiný z našich čápů. Možná se létá krmit i na stejný rybník. Opravdu to tam asi bude význačná čapí zastávka.

Připomínám, že Jakub je "manžel" čápice Kristýny. Ta v minulých dnech odpočívala na marocko-alžírské hranici, víc než 4000 kilometrů od Jakuba.

10:00 - Tereza je snad v Africe, na severu Maroka (35° 33´ s.š., 5° 26´ z.d.). Satelitní lokalizace ze 6:44 UTC má ale kvalitu B, takže jí není co věřit, zvlášť po včerejším fiasku s Jakubem. Raději jsem ji ani neposílal Španělům, aby náhodou na Gibraltaru nepřestali koukat.

10:45 - Tereza je v Africe! Do Toulouse došla další data, takže u souřadnic ze 6:44 se objevila trojka, která signalizuje, že chyba nepřesahuje 150 metrů.

Vzápětí se z faxu začala soukat depeše od Cristiny Parkes. Ptá se, kde je Tereza. Na Gibraltaru prý bylo včera prachmizerné počasí, déšť, bouřky a vítr, čápi se neodvažovali nad moře. Viděli přeletět jen čtyři jedince, Tereza mezi nimi ovšem nebyla. Čekají ji dnes. Jenže to mají trochu smůlu, Tereza byla odvážná.

17:50 - Nic nového.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio