Také Otakar se ozval od Mnichova (čtvrtek 26. srpna 1999)

26. srpen 1999

Pravděpodobnost, že mláďata letí společně, se zvýšila. Dnes ráno lokalizoval Argos Otakara v údolí řeky Lech západně od Mnichova, tedy nedaleko od míst, kde se včera zdržoval Václav.

V mapce (je pod ikonou) jsem se pokusil nakreslit trasu, která vychází z předpokladu, že Otakar, Václav a Sissi zůstávají spolu. Bohužel zatím jsou jejich satelitní vysílače na úsporném cyklu, takže lokalizací je pomálu. Nápadně na sebe ovšem navazují.

mapa

Se syrovými daty si můžete pohrát na našem serveru Čápi on line, který včera zprovoznil Martin Straka.

O Davidovi a Jonášovi (čtvrtek 26. srpna 1999)

Přišlo mi několik mailů a dokonce i dopisů s dotazem po Davidovi a Jonášovi, tedy po posledních dědicích Staré čapí dynastie. (Připomínám, že loni jsme označili celkem pět černých čápů: Kristýnu, Davida a jejich mláďata Ondřeje, Hynka a Jonáše. Ondřejovi selhal vysílač, Hynek byl zastřelen ve Francii a Kristýna posléze zahynula v Senegalu. Zůstali tak David a Jonáš.)

David se na jaře vrátil ze svého španělského zimoviště a usadil se s novou partnerkou nedaleko hnízda, které loni sdílel s Kristýnou. Bohužel poté, co jsme začali sledovat Novou dynastii -rodinu Kryštofa a Dominiky- nezbýval nám už čas na to, abychom se věnovali Davidovi. Do Brd jsem se tak dostal až tuto neděli, tedy 22. srpna. Hnízdo bylo prázdné - jak jinak, když se Davidova mláďata začala líhnout dřív než Otakar a spol. Přece jen jsem ale rozbalil anténu a začal objíždět místa, kde jsme Davida loni opakovaně zaznamenali. K vlastnímu překvapení jsem ho asi po půlhodině našel. Kroužil ve výšce kdesi nad kopci. Každopádně je v pořádku.

Jonáš zůstává v jihozápadním Španělsku (viz Čápi on line 1998/99) a údaje senzorů dokazují, že je také O.K. (na rozdíl od Davidova je jeho satelitní vysílač ještě funkční). Před nějakou dobou se za ním chtěl znovu vypravit Alejandro Torés, ale ukázalo se, že Joná přeletěl hranici národního parku Doňana a že získat povolení ke vstupu by byla nepředstavitelná anabáze. Jonáše si ale na podzim chce natočit ARD, takže potom snad budeme vědět víc.

Poslední série videozáznamů z čapího hnízda (čtvrtek 26. srpna 1999)

44. Mláďata v den zatmění Slunce (11. 8. 99).

Nikoli během zatmění, pouze v den zatmění a navíc za deště. Mláďata jsou ve vzájemném kontaktu. (Jak už jsme uvedli, na zatmění Slunce čápi nereagovali.)

45. Kryštof přiletěl na hnízdo (11. 8. 99).

Typický obrázek "krmení dravé zvěře".

46. Přílet Sissi (11. 8. 99).

Sissi se vrátila z výletu po okolí hnízda...

47. Poslední mládě odlétá z hnízda (11. 8. 99),

...ale ještě se vrátí! Definitivně opustila všechna mláďata hnízdo o týden později.

48. Jedno z posledních krmení mláďat (17. 8. 99).

Opět krmí Kryštof. Dominika se z okolí hnízda už vytratila.

49. Mláďata odlétají z hnízda (17. 8. 99).

Jedno po druhém opouštějí mláďata hnízdo, kde se prožila první týdny života. Vrátí se už jen na jednu noc.

50. Poslední záběr mláďat na hnízdě (17. 8. 99).

V následujících dnech se mláďata potulovala po Rakovnicku a 20. srpna se vydala na jih.

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio