Světový den vrabců si připomenou ornitologové v Olomouci

14. březen 2013

Vrabec domácí je dnes v mnoha zemích Evropy mizející druh. Dramatické snížení početnosti se projevuje hlavně ve velkých městech. Kvůli úbytku vrabců byl 20. březen vyhlášen jako Světový den vrabců - World Sparrow Day.

V České republice žijí dva druhy vrabců - vrabec domácí a vrabec polní.

Vrabec domácí je větší a žije převážně v blízkosti lidských obydlí. Samice je světle hnědá a samec je výrazněji zbarvený, má tmavě hnědá křídla, šedý vrch hlavy, bílou líc a černou náprsenku. Hnízdí převážně v dutinách na budovách a ojediněle i ve volných hnízdech v korunách stromů.

Video vrabce domácího

Vrabec polní žije v zemědělské krajině, v sadech a v zahradách. Samec i samice jsou zbarveni stejně. Mají kaštanově hnědý vrch hlavy a bílou líc s černou skvrnou. Živí se převážně hmyzem a semeny plevelů. Hnízdí v dutinách stromů a v ptačích budkách.

Video vrabce polního

V Olomouci si Světový den vrabců připomenou ornitologové společnou odpolední procházkou za ohroženými městskými vrabci. Sraz zájemců o tuto netradiční výpravu je ve středu 20. března v 16.15 hodin před kostelem sv. Urbana na Návsi Svobody v Olomouci – Holici. Z centra Olomouce se na místo srazu dostanete autobusy č. 19 nebo 23, zastávka U Mlýna.

Účastníci procházky se mohou těšit na vyprávění o životě našich vrabců, o důvodech jejich ohrožení a také o tom, jak jim můžeme pomoci. Součástí akce bude i pozorování vrabců, tak si nezapomeňte s sebou vzít i dalekohled.

Výpravu za vrabci povede Mgr. Jindřich Sedláček a pořádá ji Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s PřF Univerzity Palackého v Olomouci.

autoři: Jiří Šafránek , Moravský ornitologický spolek
Spustit audio