„Stejně jako Andersen jsem se celým životem prolhával,“ přiznává režisér Karel Weinlich

21. listopad 2013

Největší audioportál na českém internetu

Režisér Karel Weinlich | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Host: Karel Weinlich. Moderuje Gabriela Vránová

Legendární režisér rozhlasových pohádek v rozhovoru vzpomíná třeba, jak se z německého převýchovného tábora dostal k hitlerjugend, nebo jak se náhodou dostal k herectví.

„Vším, čím jsem byl, byl jsem rád. Ale vždycky to byla víceméně moje fantazie,“ říká režisér Karel Weinlich. „Je pravda, že rád používám bonmot: Karel Weinlich, pohádkář český. Já skutečně obdivuji a mým celoživotním vzorem byl Hans Christian Andersen. Já se s ním ztotožňuju i v jeho životní cestě.“

„On si v životě šíleně vymýšlel. On o sobě říkal tolik různých nepravd. Že byl členem různých divadel. Že byl baletním mistrem. A podobně tak i já jsem se celoživotně prolhával a v tomhle nacházím velké shody. Až na to, že on oproti mě uměl daleko víc.“

„Já se nikdy nemohl pustit do vod, kde bylo potřeba velké intelektuální zázemí. Proto byla moje nejsilnější parketa ta pohádka. Tam jsem si vystačil s fantazií. Protože kdo mě mohl tvrdit, že prcek, který leze na vrbu, vypadá jinak, než jak já si ho představuju?“

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.