Sobota se sokoly

11. červen 2001

V sobotu ráno jsem objevil jen jednoho sokolíka, pravděpodobně Anežku, na stejném místě, kde byla pátek - na železné vzpěře vpravo od Madony při pozorování ze Staroměstského náměstí. Na věžích Týnského chrámu seděli oba rodičové a pozorovali situaci, tudíž i druhé mládě bylo někde v blízkosti. Po šesté hodině vystartoval Tycho směrem na Václavské náměstí a zanedlouho přiletěl s uloveným holubem v pařátech. Usedl na vrchol kostela sv. Mikuláše, pak holuba odnesl směrem k Anežce a položil ho na chrlič.

Po třetí hodině odpolední jsem neviděl ani jedno mládě, rodičové na vrcholech Týnského chrámu ale dávali naději, že sokolíci jsou v dohledu (ovšem ne pro mne). Rodičové se občas proletěli a pak byli vidět oba dva na kostele sv. Jakuba; také jsem zaslechl hlas mláděte, ale dost nezřetelně, protože na Staroměstském náměstí byl dost hluk.

Kolem páté už jsem neviděl ani rodiče, ale najednou se objevila Maria na střeše lodi chrámu. V šest hodin se asi na pět minut rozezvonil zvon, a když už utichal, přistála Anežka na hřebeni střechy chrámu - nad Marii. Maria měla asi hlad a hlasitě se ozývala. Anežka seděla klidně na hřebeni, jednou udělala okruh nad Staroměstským náměstím a vrátila se, potom odletěla opačným směrem a usedla na sv. Jakuba. Létá výborně.

Před sedmou Maria vzlétla na hřeben střechy (je mladší a je to znát i na jejím letu) a za chvilku ještě výš a dál a přistála na ochozu věže. Poté přelétla do druhou stranu ochozu a rodiče okamžitě zareagovali - Tycho k ní sletěl z vrcholku věže a Týna, o které jsem nevěděl, se v mžiku objevila od jihu.

V osm hodin večer sedí Marie bez pohybu a Anežku už není vidět.

Podrobné záznamy ze čtvrtka 7. června
Podrobné záznamy ze středy 6. června
Podrobné záznamy z pondělí 4. června
Podrobné záznamy z úterý 5. června
autor: Petr Borovička
Spustit audio