Snahy o celoevropský zákaz popírání holocaustu a nacististických symbolů
Německo jako předsedající země Evropské unie přichází s iniciativou, podle níž by bylo v celoevropském měřítku trestné jak popírání šoa, tak prezentace nacistických symbolů včetně hákového kříže, takzvané svastiky. Za porušení zákazu by mohl provinilcům hrozit trest jednoho až tří let vězení. Uvádí to na svých internetových stránkách britská BBC, podle níž by tyto snahy mohly být v některých členských státech unie vnímány jako omezování svobody slova a projevu.
Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová však doufá v úspěch své strategie. BBC připomíná, že jde již od druhý pokus o celoevropský zákaz nacistických symbolů, první v roce 2005 ztroskotal na výhradách několika evropských vlád včetně, jak podotýká BBC, té britské. Stejně tehdy dopadl návrh na kriminalizaci masakrů Židů během druhé světové války - byl blokován Itálií právě s poukazem svobodu projevu. Německá ministryně spravedlnosti je však teď v případě Itálie optimistkou - v zemi se změnila vláda a mohla by nyní jejím návrhům naslouchat mnohem pozitivněji.
BBC připomíná skutečnost, že popírání holocaustu je již nyní v řadě evropských zemí trestným činem. Jde o Rakousko, Belgii, Českou republiku, Francii, Nemecko, Litvu, Rumunsko a Slovensko. Na druhé straně se však také zmiňuje o soudním procesu s britským historikem, jehož mnozí považují spíše za lžihistorika, Davidem Irvingem, který byl za popírání šoa odsouzen v Rakousku. A právě jeho proces naznačil, jak kontroverzní může německá iniciativa být. Dokonce ani Irvingovi oponenti nesouhlasí s tím, že je někdo stíhán za své názory, ať by byly sebekontroverznější. BBC upřesňuje, že německý návrh zatím nebyl zveřejněn se všemi detaily, má se však zato, že každý členský stát by měl mít právo stanovit vlastní postup, jak by mělo být popírání holocaustu trestáno.
Je tu však ještě jeden aspekt. Proti německým snahám zakázat v celé EU svastiku se bouří Hindové žijící v Evropě. Argumentují tím , že nejde jen o symbol nacistického Německa, ale o 5.000 let starý náboženský symbol Hindů, který užívaly i jiné kultury. Zástupci hindské menšiny z Belgie, Francie, Itálie, Nizozemska a Velké Británie se nyní chystají objíždět členské státy a navštíví i Evropskou komisi a Evropský parlament, aby zabránili realizaci německého plánu. Svastika, jež ve všeobecnou známost vstoupila kvůli nacistickému Německu a Adolfu Hitlerovi, hákový kříž (německy Hakenkreuz) je i jedním z nejstarších symbolů na světě; jedná se o kříž, jehož každé rameno je v pravém úhlu zahnuto doleva, nebo doprava.
BBC připomíná, že nacisté používali svastiku, protože údajně věřili v takzvaný árijský původ německého národa. Považovali Árijce z indického subkontinentu za původní bílé dobyvatele Evropy a svastika pro ně byla symbolem údajně nadřazené rasy. Symbol začali používat v roce 1920 a pravotočivý šikmý hákový kříž se vyskytoval na stranických vlajkách a odznacích. BBC uvádí, že samotný název svastika je odvozen z indického sanskrtu a přibližně znamená "něco dobrého" či "přízeň osudu". Svastika byla užívána také v buddhismu, jainismu a v několika starověkých kulturách Asie a Evropy, kde byla znamením slunce nebo ohně. Nejstarší doklady tohoto symbolu jsou známy již z neolitu. Dodnes je k vidění v indickém umění a architektuře a ornament s propletenými svastikami je například součástí výzdoby podlahy v katedrále ve francouzském Amiens. Svastiku mělo ve svém znaku bez vazby na nacismus například finské letectvo.
Tento příspěvek byl převzat z pořadu Svět viděný internetem končí, který vysílá Český rozhlas 6 každý den od 19 hodin 10 minut.