Prvním mládětem jihlavské zoo je vzácný kaloň rodriguezský
Hned 1. ledna 2013 spatřilo světlo světa první letošní mládě jihlavské zoo – vzácný kaloň rodriguezský (Pteropus rodricensis) v noční expozici africké vesnice Matongo. Malého kaloně zatím nosí samička na těle a bude ho kojit dva až tři měsíce.
Jihlavská zoo chová tento druh od roku 2003 a narodilo se zde celkem 37 mláďat. Podle celosvětové databáze chovu zvířat v zoologických zahradách se Jihlava řadí na druhé místo v počtu odchovaných mláďat tohoto vzácného druhu (hned za Zoo Jersey) a významně se tak podílí na zajištění chovu tohoto druhu. V loňském roce proběhl například transport těchto kaloňů do holandské Zoo Amsterdam.
Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. Jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku (v angličtině jsou nazýváni Flying fox – létající lišky). Patří mezi býložravce – živí se převážně sladkými ovocnými plody.
Kaloň rodriguezský je nazýván též kaloň zlatý, jeho původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je dnes zapsán na seznamu ohrožených endemických druhů a zařazen do několika mezinárodních záchovných programů. Na ostrově Rodrigues byla jeho populace takřka vyhubena, známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytl několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey - po několika letech se tak mohli vrátit zpět do přírody.