První výlet mimo hnízdo (úterý 4. srpna 1998, 19.30)

4. srpen 1998

V 19.10 jsem si (pro uklidnění) otevřel stránku s přímým přenosem. Asu (nebo Aru?) obíhalo hnízdo a v některých okamžicích se nad ním vznášelo; v 19.13 jsem si udělal poznámku, že jeden obrázek byl zvlášť dobrý, ale hledat ho v archívu, kam se automaticky uložil, se mi už nechtělo, a tak jsem dál civěl na přenos. V 19.15 se Dráče postavilo na zadní okraj hnízda a roztáhlo křídla, čekal jsem, že podobně jako ráno přeletí-přetančí na větev, kde svého času sedávala Kristýna. Mezitím natekl další obrázek, ze kterého bylo patrné, že se Dráče rozmachuje křídly... a na následujícím záběru už nebylo! Zíral jsem na monitor, ale byla na něm vidět jenom dvě mláďata. Až asi po dalších dvou minutách jsem se konečně ujistil, že jedno z Dráčat dočista a úplně zmizelo. Že živě uvidím první velký let Dráčete, to jsem vážně nečekal!

Vytočil jsem číslo na Frantu; samozřejmě to pro něj bylo překvapení, ale překvapivě překvapení spíš nemilé (za pesimistu jsem v 99% procentech případů já). Franta se podivoval, že by mládě opustilo hnízdo takhle pozdě večer; navíc když si ještě nemůže být úplně jisté. Pak mi zavolal Ivo, který si všimnul, že jedno mládě chybí, a každý z jiného místa jsme listovali elektronickým archívem. Zarazilo nás, že zbývající Dráčata se dívala doleva a trochu dolů, což se při troše fantazie dá vykládat tak, že mládě opustivší hnízdo splachtilo na zem nebo na nějakou nízko položenou větev a že bude mít potíže dostat se zpátky a že -koneckonců- nemuselo sletět dobrovolně, ale že to mohla být nehoda (nebo přecenění sil). V tuhle chvíli se s tím ale nedá nic dělat, než bychom dojeli do Brd, byla by tma.

Úterý 4. srpna 1998 (10.00)

Mládě, které se odvážilo opustit hnízdo, nebylo nejstarší Aru, ale prostřední Asu; Franta to právě vyčetl z obrázků z elektronického archívu.

Asu(ovi) dnes bude 65 dnů.

Mláďata se dají rozlišit podle umístění kroužků:
Aru má barevný kroužek na pravé noze nahoře a kovový na pravé noze dole.
Asu má barevný kroužek na levé noze nahoře a kovový na pravé noze nahoře.
Aju má barevný kroužek na pravé noze nahoře a kovový na levé noze nahoře; krom toho je Aju stále ještě odlišitelný podle zbarvení.

Jedno z Dráčat si trouflo opustit hnízdo! (úterý 4. srpna 1998)

Obrázek myslím vydá za víc, než nějaké dlouhé popisy.

Že se jedno z Dráčat vydalo na průzkum, nás upozornil E. Hoffmann:
4.8.1998, 8:25 Urcite nejsem prvni, kdo to pozoroval: na hnizde jsou 2 mladata, treti sedi opodal na vetvi.

V tuhle chvíli (9.15) jsou všechna mláďata opět ve hnízdě. Zatím nevím, kdo byl odvážlivec, který přeletěl na blízkou větev. Mláďata se teď už špatně rozlišují. Z analogového videa by to ale poznat jít mělo (podle rozmístění kovových a barevných kroužků).

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio