Problémy s medúzami
Tiše se vznášející mořské medúzy spíše než živočicha připomínají zapomenuté závoje mořských víl. Jejich tichá důstojnost však v poslední době zavdává čím dál více příležitostí k panice než k obdivu. Vypadá to totiž, že se populace medúz v řadě moří a oceánů začaly přemnožovat. Ztrpčují tak život nejenom rybářům a turistům, ale mění i charakter oceánských ekosystémů.
Medúzy patří k nejstarším ze všech organismů, které lze na Zemi najít. V nedávné době byly objeveny fosilní pozůstatky medúz, které dokazují, že tu žily už před 500 miliony lety. Klíčem ke schopnosti medúz zaplavit svými těly oceány je jejich nebývalá schopnost reprodukce. Každá dospělá medúza dokáže produkovat pohlavní buňky v obrovském množství, u některých druhů je to i 40 000 vajíček denně. Při přemnožení dokážou tito žraví živočichové oceán prakticky zbavit veškerého života. Podobně jako nálety kobylek na souši.
V posledních letech ze začala objevovat obrovská hejna různých druhů medúz na mnoha místech, kde byly jejich populace dříve spíše řídké. Rybáři si stěžují na menší úlovky i na to, že jim těla medúz ucpávají sítě i motory lodí. Turisté musejí zase prchat před nebezpečným žahnutím. K masovému výskytu medúz začalo docházet na různých místech světa a s nájezdy medúz zápasí v poslední době čím dál tím více i oblíbená letoviska na Jadranu, na celém pobřeží Středozemního moře i na vzdálené Havaji.
Například vody v okolí Japonska začaly v posledních letech terorizovat obrovité medúzy, které mohou dosahovat hmotnosti přes 200 kilogramů, pro srovnání - hmotnosti lvího samce. Počet těchto tvorů, kteří běžně žijí v blízkosti pobřeží Číny a Severní Koreje, stoupl v posledních letech až stonásobně. Jejich jed už stál život 9 lidí. Rybáři pracující v této oblasti, jimž se tito tvorové často zachytí do sítí, musí nosit speciální ochranné obleky a brýle. Vědci nyní stojí před otázkou, jak tyto náhlé nálety medúz vysvětlit. Teorie jsou dvě. První tvrdí, že nárůst populací medúz je ovlivněn tím, že rybolov snižuje v moři počty jejich přirozených predátorů. Ti druzí zastávají názor, že na vině je pozvolné oteplování oceánů či jejich znečišťování, zejména splašky v pobřežních oblastech. Nicméně obě skupiny vědců se shodují v tom, že počet medúz bude v mořích i nadále stoupat. Máme se tedy na co těšit.
Převzato z pořadu 21. století ČRo 2 - Praha.